zpět

Bambus má styl a sluší každému interiéru

Designeři stále hledají nové materiály, které nezatěžují přírodu, jsou snadno obnovitelné, dají se dobře zpracovat a výsledek je vždy na jedničku. A k takovým patří právě bambus …

Než bambus doroste do plné zralosti, trvá to pět let. Stromům, které mají tvrdé dřevo, tato etapa života zabere skoro šedesát let. Přitom bambus je podstatně pevnější než třeba dub a neroztahuje se, ani nesmršťuje jako dřevo.

Zdravý a nenáročný

Bambusy se přizpůsobí jakýmkoli povětrnostním podmínkám. Na jejich růst nemají vliv změny teploty, vlhkosti, půdy. Není nutné je hnojit, ani používat pesticidy. Jejich vlákna vykazují antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Bambus dokáže spotřebovat mnohem víc kysličníku uhličitého a současně produkovat více kyslíku než většina stromů. Zajímavé na tom je, že to vlastně  ani není strom, ale tráva.

Vybavení do interiéru

Nejčastěji a také nejdéle se bambus používá k výrobě podlah, které nabízejí originální kresbu a hlavně vysokou odolnost. Jsou vhodné zejména do prostředí, jež nemá konstantní teplotu a vlhkost, protože si udrží tvar za jakýchkoli podmínek.

Stejně odolný je i bambusový nábytek. V jeho prospěch hraje lehkost, odolnost a také fakt, že vypadá jako dřevo. Na trhu se nabízejí komody z bambusu, knihovny nebo konferenční stolky. Jelikož je bambus imunní vůči vzdušné vlhkosti, vyrábí se z něj také koupelnový nábytek, stejně jako křesla, židle nebo stoly do zahrady. Postavte ho kamkoli bez ohledu na povětrnostní podmínky a přežije všechno …

Doplňky

Minimalistický nadčasový vzhled bambusu si oblíbili mnozí návrháři, kteří z něj vyrábějí různé doplňky do interiéru. Pořídit si tak můžete nástěnné hodiny, věšáky, poličky, anebo vybavení do kuchyně či koupelny. Pokud jde o kuchyňské pomůcky, je dobré vědět, že třeba bambusové nože na krájení ovoce a zeleniny nenarušují přirozenou rovnováhu v potravinách, které si tak uchovávají lepší chuť i vitamíny.

Rostlina štěstí

Podle čínského učení Feng Shui přináší bambus do domu štěstí, úspěch a pohodu. Není tak od věci si jednu takovou rostlinu domů pořídit, protože se dá pěstovat i v malém kontejneru. A pokud na podobné pověry nevěříte, pořiďte si ji třeba proto, že vám zkrášlí byt a při správné péči dlouho vydrží.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Bonami, Pixabay

Bambus má styl a sluší každému interiéru Bambus má styl a sluší každému interiéru Bambus má styl a sluší každému interiéru
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty