O to, kdo bude sedět na židli, se doma nejspíš nepohádáte, zato o posezení na sedacím vaku rozhodně ano. Tenhle pytel totiž patří k nejoblíbenějším kouskům domácího vybavení.
První sedací vak spatřil světlo světa v roce 1968, a kde jinde než v mekce designu – Itálii. Od té doby se různě proměňuje, takže kromě původního tvaru pytle si můžete pořídit vak v podobě křesla, pohovky, a to v různých velikostech i materiálech. I když se to na první pohled nemusí zdát, sezení na vaku je zdravé, protože nezatěžuje páteř a je tak dobrou prevencí před potížemi se zády.
Který vak je ten správný?
Jestli vás tohle originální posezení zaujalo, měli byste se při výběru pytle řídit několika zásadními fakty. Nestačí totiž se do sedacího pytle jenom pohodlně usadit, ale je dobré, pokud si v něm můžete opřít hlavu, aby měla pohodlí i vaše krční páteř. Takový pytel je obvykle větší než 140 cm. Pokud se na něm budete chtít také natáhnout, přidejte ještě o 40 cm navíc. Ostatně, čím bude delší, tím bude pro vás odpočinek v poloze ležmo příjemnější. Hádkám o to, že někdo chce pytel jako pohodlné křeslo k televizi a další coby chybějí pohovku, snadno předejte hybridem, který ze sedací polohy lehce rozložíte do spací. Mimochodem, touto variantou vyřešíte i provizorní lůžko pro návštěvu, která se rozhodla přespat.
Co je uvnitř, to se počítá
Přesněji řečeno, obsah vaku je pro pohodlné sezení zcela zásadní. Nejlépe se vám bude sedět na polystyrenových EPS kuličkách, protože se velmi dobře přizpůsobí tělu. Kuličky se dají nejenom doplňovat, ale také ubírat, takže si vak vytvarujete dle vlastní potřeby. Pozor na výplně polystyrenovou drtí. Je sice levnější, ale na druhou stranu zdaleka ne tak trvanlivá jako kuličky. A to nemluvě o tom, že posezení na ní nepatří právě k nejpohodlnějším. Do výčtu pevných výplní patří i pohankové a špaldové slupky, a to hlavně pro zastánce přírodních materiálů. Komu by tohle všechno nestačilo, může si pořídit i vak plněný vzduchem.
Potahová látka
Při výběru potahového materiálu se řiďte praktičností. Hodně totiž záleží na tom, kde budete vak používat, ale roli hraje například i to, zda máte domácí mazlíčky. Nejpevnější je nylon, který se dobře ošetřuje, byť je zřejmé, že není právě příjemný na omak. Do obývacího pokoje se hodí kůže, nebo ekokůže. Po všech stránkách pohodlné posezení nabídnou plyšové nebo manšestrové varianty. Používá se polyester, bavlna a řada dalších látek. Pohlídejte si prošití, které by mělo být alespoň dvojité. Pokud jde o barvy a design, buď můžete zvolit neutrální odstíny, anebo vsadit na výraznější barvy, které místnost oživí.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: ApiHappi, Beliani, Magnum Pouf, SanFatesStudio