zpět

Buďte hygge a nedostane vás ani letošní zima

Vypadá to, že letošní zima bude dlouhá. Abyste ji přežili ve zdraví, uspořádejte si domov podle dánského hygge, tedy komfortně, s důrazem na pohodlí a útulnost.

Ať už se pustíte do zařizování bytu podle jakéhokoli stylu, vždy byste měli začít barvami, které udávají prostoru tón a sjednocují typově různé designové prvky. Ani interiér podle hygge není výjimkou. Staví především na neutrální barevné paletě.

Komfort = odpočinek

Hygge nabízí svým zastáncům především odpočinek a klid. Pro takovou atmosféru jsou neutrální tóny skvělým stavebním kamenem. Lepší budou zejména měkčí varianty šedé, jemné krémové barvy a modré tlumené odstíny. Do hygge interiéru tak úplně nepatří ani barvy jako černá nebo tmavě hnědá. Přestože jsou neutrální, jsou také kontrastnější a tím jsou i vizuálně náročnější. 

Nezbytné pohodlí

Slovo hygge je samo o sobě nepřeložitelné. Dánové jím ale označují pozitivní přístup k životu a každodenním zážitkům. Vlastně jde o užívání si obyčejných potěšení, jako je třeba vklouznutí do postele po dlouhém dni, zachumlání se pod peřinu či posezení s hrnkem čaje zabaleni v dece a spousta dalších drobných radostí. Pocit pohodlí si ale musíte vytvořit. Do takového interiéru se hodí velké látkové pohovky, na kterých se vám hlavně v zimě bude krásně lenošit. Od věci není ani klasický ušák s podnožkou, do kterého se schováte, když si budete chtít číst, nebo jen tak meditovat. Místnosti dokonale zútulní koberce, v tomto případě kusové. Z bytového textilu nezapomeňte na závěsy, hodně polštářů a dek, jež vám v tomto období poskytnou kromě faktického tepla i onen důležitý pocit, kterému se také občas říká „teplo domácího krbu“. Nelamte si hlavu s tím, že doplňky vzájemně zas tak úplně neladí. Hygge totiž označuje tyto drobné nedokonalosti jako příjemné koření života.

Měkké osvětlení

Správný typ světel má obrovský vliv na atmosféru v prostoru. Stačí si jenom vzpomenout, jak unaveně se občas cítíme po dni v kanceláři, kde jsme pod „palbou“ strohého osvětlení, a naopak, jak nám zvedne náladu například třepetající se plamínek svíčky. Hygge vyžaduje světlo nepřímé, měkké, které se rozptýlí do prostoru. Proto jsou vhodná nástěnná svítidla, lampy a samozřejmě svícny.

Zapomeňte na zbytečnosti

Méně je více, praví hygge. A o zbytečných věcech to platí dvakrát. Jestliže se rozhodnete pojmout bydlení ve stylu hygge opravdu od základu, vybavte byt pouze doplňky, které dávají vašemu životu smysl. Nad stávajícími se zamyslete, zda přinášejí vašemu bydlení nějakou užitnou hodnotu. Pokud si tím tak úplně nejste jisti, pošlete danou věc dál …

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Flickr, Westwing, Pixabay

 

Buďte hygge a nedostane vás ani letošní zima Buďte hygge a nedostane vás ani letošní zima Buďte hygge a nedostane vás ani letošní zima
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty