zpět

Den svatého Valentýna je svátkem všech, kteří se mají rádi

Svatý Valentýn je sice svátkem všech zamilovaných, ale málo se ví, že dárkem bychom měli obdarovat nejenom partnera či partnerku, ale také nejbližší rodinné příslušníky a kamarády. Anebo je pozvěme k hezky prostřenému stolu …

Spousta červených srdíček, roztomilí medvídci a další, typicky valentýnské dekorace v mnohých lidech vyvolávají vůči tomuto svátku spíš averze. Je to ale škoda, protože právě Valentýn může být příjemným důvodem, proč si uspořádat třeba malou rodinou oslavu, nebo se sejít s kamarády u dobrého jídla.

Minimalisticky vzato

I když červenou a růžovou tomuto svátku neodpářeme, valentýnské setkání ve větší společnosti se rozhodně nemusí odehrávat pod palbou srdíček, která se mnohem více hodí k intimnějšímu posezení ve dvou. Pojďme se nyní tedy soustředit pouze na toto osvědčené barevné pojetí. Takto vybarvené akcenty jsou totiž velmi oblíbené, protože dodávají interiéru zařízenému v neutrálních odstínech šmrnc. Hezky se budou vyjímat červené nebo růžové polštáře, deky, svícny. Tmavší místnost rozsvítíme například červeným křeslem, lampičkou nebo kusovým kobercem. Koneckonců, červené barvě to sluší v interiéru nejenom o svatém Valentýnu.

Prostřená tabule

Valentýnská výzdoba se ale může nést pouze v duchu hezky nazdobeného stolu. I zde hraje prim červená, které to sluší nejenom na bílém podkladě. Své místo u takové tabule mají červené látkové ubrousky, příbory s červenými rukojeťmi, talíře, a dokonce se prodávají i červené sklenice. A proč nenaservírovat jídlo originálně, třeba v takzvaných kokotkách, což jsou zapékací formy různých velikostí s pokličkou, ve kterých se jídlo současně servíruje. Prodávají se v různých barvách, a samozřejmě i v červené. Na druhou stranu, pokud máme skříně plné pouze bílého nádobí, nemusíme si lámat hlavu s jeho obměnou. Existuje přece spousta jídel, jejichž součástí jsou červené ingredience, takže i v tomto případě budou mít tradice prostor.   

Nezbytné květiny

K Valentýnu jednoznačně patří růže, samozřejmě červené. Na stole by neměla chybět kytice růží, ale vzhledem k jejich ceně postačí i symbolický počet tří. Typickou dekorací bíle prostřeného stolu jsou růžové okvětní plátky rovnoměrně poházené po jídelní ploše. Kromě bílého krásně vyniknou třeba i na šedém ubrusu. Pokud se rozhodnete pro jiný typ květin, zůstaňte u červené barvy. Dobře budou vypadat tulipány, toulitky anebo pryskyřníky. Květiny nemusíte dávat do běžné vázy, ale využijte třeba bílou formu na dort, do které nalijte vodu a do ní opatrně naaranžujte hlavičky vybraných květin, ideálně alespoň s malým stonkem, aby déle vydržely.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: POPASTA, BUTLERS, PIXABAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Den svatého Valentýna je svátkem všech, kteří se mají rádi Den svatého Valentýna je svátkem všech, kteří se mají rádi Den svatého Valentýna je svátkem všech, kteří se mají rádi
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty