zpět

Čas na zdi umí být krásný, aneb hodiny jsou zpět!

V době chytrých telefonů měřících čas tak trochu zapomínáme na klasické nástěnné hodiny.  Na rozdíl od nás si jich ale všímají designeři, kteří je proměňují v krásné designové kousky.

Hledáte originální dekoraci do interiéru? Vizuálně přitažlivé řešení jednoznačně představují právě nástěnné hodiny. Ty se totiž dnes už nemusí sestávat pouze z dvanácti čísel, dvou ručiček a ciferníku. Stejně tak se proměňuje i jejich velikost. Nejenom to jsou důvody, proč byste měli věnovat výběru hodin náležitou pozornost.

Minulost, současnost i budoucnost

Nejčastěji se na stěně objevují analogové hodiny neboli hodiny s ručičkou. Řadí se k nejoblíbenějším, protože nabízejí přehled jak o čase aktuálním, tak i minulém a budoucím. Kdo dává přednost zcela přesnému času, sáhne po digitálním zobrazení. Existují hodiny, které se o přesný čas postarají za vás. To znamená, že se nezpožďují, nepředbíhají, nemusíte se starat o to, že byste je měli posunout při změně zimního času na letní a naopak. Jsou totiž řízené pomocí rádiové stanice DCF 77, která vysílá dlouhovlnný signál synchronizující určité typy hodin.

Pokud jde o materiál, z něhož se hodiny vyrábějí, vybrat si můžete ledacos - od dřeva až po beton nebo mramor. Tady se nejspíš budete orientovat podle finančních možností a typu interiéru.

Malé, nebo velké?

Nepodceňte velikost hodin. Jde o to, abyste na malou stěnu neumístili příliš velké hodiny, které tak nedostanou šanci vyniknout. A naopak na velké stěně budete malé hodiny doslova hledat. Velikost hodin ovlivňuje i vzdálenost, z níž se na ně budete dívat, stejně jako ostatní nástěnné dekorace, se kterými by se měly doplňovat.

Místo určení

Design hodin by měl odpovídat místu určení a stylu interiéru. Do kuchyně v rustikálním stylu tak zvolte dekor s klasickými kuchyňskými motivy, případně květinami nebo ovocem, či zeleninou. Jelikož čas je s ohledem na proces vaření v kuchyni důležitý, dejte přednost analogové variantě se zřetelně označeným ciferníkem. V minulosti se v obývacím pokoji objevovaly především hodiny stojací nebo stolní. Dnes nástěnné hodiny přebírají funkci významného designového prvku, který dodá obýváku originální atmosféru. Takové hodiny seženete hlavně ve specializovaných studiích a připravte se na to, že vám pořádně provětrají peněženku. S hodinami nezapomeňte ani na vaše ratolesti. Pro malé děti jsou nejvhodnější analogové varianty, aby se snáz naučily čas, který aktuálně ukazují.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Alessi, Naoko, Radius Design, Stelton, Bonami

 

 

 

 

 

 

Čas na zdi umí být krásný, aneb hodiny jsou zpět! Čas na zdi umí být krásný, aneb hodiny jsou zpět! Čas na zdi umí být krásný, aneb hodiny jsou zpět!
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty