V českých domácnostech se usídlil rýmovník. Pokud ho ještě nemáte, je čas si ho pořídit. Tahle bylinka totiž nejenom v zimě vyléčí rýmu a v létě vyžene dotěrný hmyz, ale také krásně provoní celý byt
Neexistuje jeden rýmovník, ale vybírat se dá z přibližně tří set padesáti druhů, i když u nás jich tolik neseženete. Pocházejí z rodu Plectranthus a ty nejznámější se označují také jako mexický eukalyptus, kubánské oregáno, molice nebo španělský tymián. U nás se pěstují především jako pokojovky, kterým se bude v letním období dařit i na balkoně nebo terase. Ve volné přírodě rostou hlavně v Austrálii, Africe nebo v jižní Asii.
Snadné pěstování
Rýmovník se dá koupit v květinářství nebo hobby marketu, ale můžete ho vypěstovat i v domácích podmínkách. Stačí, když si seženete oddenek, který dáte do vody, v níž během pár dnů zakoření. Rostlina vyžaduje lehce písčitou zeminu a minimální hnojení. Dařit se jí bude v mírném polostínu a na východní, severovýchodní nebo severozápadní straně. Na rozdíl od jiných pokojových rostlin rýmovník prospívá také na parapetu blízko radiátoru. Se zálivkou to nepřehánějte. Příliš mnoho vody způsobuje vadnutí listů a uhnívání kořenů. Proto se rýmovníku daří i u pěstitelů, kteří ho občas zapomenou zalít. Rychle se rozrůstá prostřednictvím dlouhých šlahounů, které je třeba pravidelně zaštipovat. Rýmovník tak můžete krásně tvarovat, třeba jako dekorativní „kouli“.
Mnohostranné využití
Jakmile vám vyroste jedna rostlinka, odebíráním vrcholových řízků si rychle namnožíte další. Když do každé místnosti umístíte alespoň jeden malý květináč, nejenomže v zimním období oceníte antibakteriální vlastnosti této bylinky, která čistí vzduch, ale v létě se vašemu bytu bude vyhýbat dotěrný hmyz. Kromě toho, že nevoní mouchám a komárům, vložením několika lístků do potravinových nebo šatních skříní se zbavíte nepříjemných molů.
Zpracování
U nás se využívají hlavně listy rýmovníku. Jelikož se jedná o semi-sukulentní rostlinu, listy se nedají dostatečně usušit, takže se zpracovávají čerstvé. Nejjednodušší je odtrhnout pár lístků, promnout mezi prsty a přivonět. Tak do sebe dostanete léčivé silice, které uvolní rýmu. Další možností je rýmovníkový čaj. Jeho příprava je velmi snadná, stačí zalít tři lístky vodou a nechat vylouhovat. Jak už bylo řečeno, léčí nachlazení, ale také ulevuje při bolestech hlavy, menstruačních bolestech nebo trávicích potížích. Při dlouhodobějším užívání má prý pozitivní vliv na cholesterol a vysoký tlak. Stejně funguje i rýmovníkový sirup.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: