zpět

Jak rychle proměnit omšelou předsíň v příjemný uvítací prostor

Předsíň je prvním místem, do kterého vstupujeme, nebo v něm vítáme hosty. Proto by měla působit příjemně a být upravená. Zejména z pohledu návštěv je totiž první dojem ten nejdůležitější.

Je důležité, abychom si měli v předsíni kam odložit svrchní oděvy, obuv a také deštník nebo tašku. Nikdo přece nechce hned při příchodu domů zakopávat o boty a další věci.  K zásadnímu vybavení proto patří botník, skříň, případně i komoda a další odkládací skříňky, které často bývají ústředním bodem celého prostoru. Jsou také tím prvním, co nám při vstupu do předsíně padne do oka. A je to i důvod, proč bychom měli jejich vzhledu věnovat náležitou pozornost.

Co s opotřebovaným nábytkem?

Máme-li doma botník nebo skříňku, které mají svá nejlepší léta již dávno za sebou a po vzhledové stránce lehce pokulhávají, není třeba se jich hned zbavovat. Stačí pár úprav, šikovné ruce a z neestetického vybavení rázem vznikne nábytek, který vypadá, jako když právě vypadl z designového katalogu. Vybledlý nátěr, praskliny nebo poškrábaný povrch proto nutně neznamenají konec stávajícího vybavení a zbytečné utrácení peněz za nový nábytek.

Skříňky v novém kabátě

Životnost skříňkám snadno prodloužíme novým nátěrem. Aby se povedl, jak má, je třeba na něj skříňky připravit. Nejprve je nutné sundat dvířka a vyndat všechny poličky. Tak se nám bude lépe pracovat. Z nábytku nejdřív odstraníme nečistoty a s pomocí smirkového papíru jej zbavíme starého nátěru. Povrch musí být opravdu hladký a zbavený všech nerovností. Jednotlivé části skříněk musíme pečlivě prohlédnout a případné díry nebo praskliny vyplnit tmelem. Než budeme pokračovat v další úpravě, je nutné ho nechat pořádně zaschnout, následně otřít od prachu a případně očistit od zbývajícího vosku a mastnoty. Ve chvíli, kdy je povrch dokonale hladký a čistý, můžeme přistoupit k nanášení lazury, která nábytku poskytne nejenom moderní vzhled, ale i ochranu před různými nežádoucími vlivy.

Ještě něco chybí?

Příjemný vzhled předsíně dokreslí i vhodná výmalba, která prostor prosvětlí, případně opticky vyřeší jakékoli nedostatky. Neměli bychom zapomenout ani na veselé a hlavně praktické doplňky jako jsou háčky na klíče, lžíce na boty, stojan na deštník, kabáty hostů a podobně.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: AkzoNobel, Xyladecor

 

Jak rychle proměnit omšelou předsíň v příjemný uvítací prostor Jak rychle proměnit omšelou předsíň v příjemný uvítací prostor Jak rychle proměnit omšelou předsíň v příjemný uvítací prostor
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty