zpět

Vinylová podlaha umí být nejenom praktická, ale i hezká

Podlaha patří k nejvíce zátěžovým plochám v bytě. Při hledání té správné je tak třeba dbát na praktičnost a podcenit bychom neměli ani vzhled. Tyto dvě vlastnosti v sobě snoubí podlahové krytiny z vinylu.

Když se řekne polyvinylchlorid, mnohým se vybaví cosi z hodin chemie. Dodejme tedy PVC a většina už nejspíš bude vědět, o čem je řeč. Vybaví se nám ošklivé podlahy, které se v minulosti objevovaly hlavně v panelových domech. Je třeba také dodat, že PVC bývá někdy chybně označováno jako linoleum. Označení vinyl se používá pro měkčené PVC, které se prodává ve formě samostatných dílců, čtverců nebo lamel, a v rolích.

Vlastnosti vinylu

Na vinylové podlaze majitelé oceňují zejména její odolnost. Je pružná a tvrdá, takže na ní nezanechají stopy drápky zvířecích kamarádů nebo pád těžkého hrnce. Přežije rozlitou vodu, různé nečistoty a spoustu dalších nástrah. Kromě toho jsou krytiny z vinylu příjemné na dotek a teplé, takže se dá po nich chodit naboso bez nejmenších obav z prochladnutí. Kdo bydlí v bytovém domě, za vinylovou podlahu mu budou blahořečit zejména sousedé o patro níž. Má totiž skvělé akustické vlastnosti, takže tlumí klapání střevíců a další nepříjemné podlahové zvuky. Majitelé rodinných domků pro změnu přivítají fakt, že se vinyl, díky malému tepelnému odporu, hodí jako pokládka na podlahové topení.

Atraktivní vzhled

Kromě výše zmíněných vlastností jsou vinylové krytiny oblíbené pro svůj vzhled. Výrobci poměrně rychle reagují na módní trendy, proto není problém pořídit si podlahu v aktuálních barvách i dekorech. Komu vyhovuje nadčasový design, nejspíš sáhne po imitacích různých typů dřevin, dlažby nebo kamene.

Kam s ní?

Jednoznačně patří do dětského pokoje. S ohledem na vlastnosti vinylu se nemusíme starat o to, že děti „opět“ nemají na nohách bačkory. Stopy na podlaze nezůstanou ani po řádění se sourozenci či partou kamarádů, které se občas neobejde bez vylitých nápojů nebo rozšlápnutého občerstvení. Některé děti si rády kreslí na podlaze a v zápalu kreativity také po ní. I takovým aktivitám vinylová krytina odolá.

Slušet jí to bude v místnostech, kde je pravděpodobnější kontakt s vodou, tedy v koupelně, na toaletě nebo v kuchyni.

Široká škála vzorů jí, možná pro někoho překvapivě, pomohla najít cestu do obývacích pokojů. Když si uvědomíme, že kvalitní materiály s dokonalým designem nejsou na první pohled k rozeznání od přírodních variant, navíc se taková podlaha dobře udržuje a vyhovuje i alergikům, není co řešit.

Nevýhody?

Není jich moc, ale přesto je třeba si v souvislosti s výběrem vinylové podlahy uvědomit pár věcí. Levnější varianty vinylových dílců se fixují k podkladu lepením. Kvůli tomu se hůře opravují. Takový povrch rovněž vyžaduje dražší podklad. Při neodborné pokládce navíc mohou v místech s teplotními výkyvy vzniknout spáry. Proto je dobré se obrátit na profesionála, anebo zvolit podlahu se zámkovým systémem, která je ovšem dražší.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Kratochvíl parket profi, Quick Step

 

 

Vinylová podlaha umí být nejenom praktická, ale i hezká Vinylová podlaha umí být nejenom praktická, ale i hezká Vinylová podlaha umí být nejenom praktická, ale i hezká
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty