zpět

Malé, ale šikovné. Takové jsou odkládací či příruční stolky

Vzhledem k velikosti tenhle šikovný kousek nábytku svádí k rychlému výběru. Jenže opak je pravdou. Než sáhnete po konkrétním stolku, dobře si rozmyslete pár důležitých bodů, které z něj udělají praktické vybavení a nikoli jen zbytečný doplněk.

Příruční neboli odkládací stolek uplatníte zejména v obývacím pokoji s velkou sedací soupravou, jejíž konce bývají často vzdálené od konferenčního stolku. Naklánění se, nebo dokonce vstávání, abyste odložili třeba jenom brýle nebo noviny, je totiž značně nepohodlné. Některé sedací soupravy sice mívají odkládací plochu integrovanou v područkách, ale samostatný stolek nabízí více praktického využití.

Fakta výběru

Malý stolek se rozhodně nerovná snadný výběr. V první řadě si dobře rozmyslete, k čemu budete stolek používat. Pokud si ho pořizujete jenom proto, abyste na něj postavili stolní lampu, nebo nějaký dekorativní předmět, bude vám stačit malá plocha. Jestliže se ale vaše posezení, ať už u televize nebo s knihou, neobejde bez kávy, sklenice vína, talířku se sušenkami a také brýlemi, časopisem a bůhví čím dalším, je třeba těmto potřebám přizpůsobit i velikost stolu. Nezapomeňte si spočítat, zda pro takový stolek máte dostatečný prostor, který může ovlivnit i jeho tvar. Stolek by měl rovněž ladit se sedací soupravou a vkusně doplňovat konferenční stolek.

Hnízdo

Je jasné, že návštěva se neobejde bez pohoštění. Už ve čtyřech lidech nemusí být plocha běžně velkého konferenčního stolku dostačující. Jenže hosté potřebují někam odložit hrnky, sklenice, talířky, a pokud nenajdou na stolku místo, najdou si volný prostor na nábytku, na okně, občas i na koberci, a to už by se vám nejspíš nelíbilo. Existují příruční stohovatelné stolky, takzvaná hnízda, která v sobě skrývají dvě a více odkládacích ploch. Jsou praktické zejména svou možností naskládat všechny části do sebe. Tím šetří místo a současně nabídnou více možností než jeden stolek.

Pozor na výšku a umístění

Platí, že ze sedací soupravy byste měli na stolek snadno dosáhnout. Než vyrazíte do obchodu, změřte si výšku područek sedačky a hledejte takový stolek, který má v ideálním případě stejnou výšku. Případně může být o jeden až dva centimetry nižší. Stolky, které budou sloužit jako podstavce pro stolní lampy, by měly stát blízko zásuvky. Tenhle detail sice působí na první pohled banálně, ale stačí, abyste měli sedačku postavenou v prostoru, a budete muset hledat řešení, jak nezakopávat o prodlužovačky. V souvislosti s umístěním stolku je vhodné myslet i na komunikační prostor. Jakmile vám bude takový stolek stát v cestě nebo se kolem něj budete muset složitě protahovat, bude spíš pro zlost než pro radost.

Designové dilema

Musí příruční stolky vypadat stejně jako konferenční? Nemusí. Jiný vzhled naopak oživí atmosféru v místnosti a upoutá pozornost. Vybrané styly by se ale měly vzájemně doplňovat, aby výsledek nepůsobil příliš kontrastním dojmem.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Bonami, Naoko, Westwing, Malvarosa, Favi

Malé, ale šikovné. Takové jsou odkládací či příruční stolky Malé, ale šikovné. Takové jsou odkládací či příruční stolky Malé, ale šikovné. Takové jsou odkládací či příruční stolky
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty