zpět

Zima sice ještě nekončí, ale zahrada už vyžaduje předjarní péči

Příští měsíc začíná jaro, je tedy nejvyšší čas pustit se do práce na zahradě. Postarat bychom se měli o trávník, záhony, keře a stromy. V této době se sází i některé letničky a zelenina.

V první řadě je třeba povápnit půdu dolomitickým vápencem, který jí poskytne vápník, hořčík a další cenné živiny. Vápenec můžeme nahradit dřevěným popelem, který rovněž obsahuje vápník, a také draslík, látky potřebné pro správný růst rostlin.

Péče o trávník

Na jaře musí být trávník čistý, bez listí a mechu. Zbytky z podzimu je třeba shrabat právě teď, aby nedošlo k šíření nemocí, například strupovitosti jablek a hrušek. Vějířovými hráběmi odstraníme mech a provedeme vertikutaci, neboli provzdušnění půdy. Na ni nasypeme křemičitý písek, který vytvoří v jílovité půdě přirozenou drenáž.

Jak na stromy?

V únoru a březnu se provádí prořezání ovocných stromů. Pozor na to, že bychom je měli řezat pouze při teplotě do deseti stupňů Celsia. Dřeviny se prořezávají tak, že se odstraní postranní výhony. Stopy po řezu by měly být co nejmenší.

V době vegetačního klidu je rovněž vhodné odstraňovat staré a nemocné jedince. Nové stromky můžeme sázet i v zimě. Před výsadbou je důležité znát místní půdní a klimatické podmínky a podle toho volit vhodné druhy. Nejnáročnější jsou meruňky a broskvoně, ideální pro naše podmínky jsou jabloně, hrušně a švestky. Nejméně náročné jsou třešně, drobné ovoce, červené a černé jeřabiny.

Nezbytná kontrola

V zahradě pravidelně kontrolujeme, zda rostliny nejsou napadené houbami anebo plísněmi. Pokud ano, je nutné je okamžitě zlikvidovat. Kromě toho bychom se měli zaměřit na to, jestli některé z vysazených rostlin předčasně neklíčí. Jarní slunce bývá velmi proměnlivé a mrazy se rády vrací. Proto je nutné všechny mladé rostliny chránit, což zajistí dostatečná vrstva mulčovací kůry nebo chvojí.

Práce na záhonech

Alespoň jednou za rok půdu pečlivě zryjeme. Pokud se tak nestalo na podzim, je rytí možné i v zimě, ve chvílích, kdy není půda zamrznutá. Takové zkypření slehlou půdu provzdušní a současně odvodní. Během této práce přidáváme do půdy hnojivo a vápník.

Vysazujeme letničky a zeleninu

I když se může zdát, že na výsadbu je ještě brzy, některé plodiny mají velmi dlouhou vegetační dobu a bez včasného vysázení by nedozrály. Majitelé skleníků už mohou vysévat první kvetoucí rostlinky. Právě je ideální čas pro petúnie nebo begónie. Neměli bychom zapomenout ani na zeleninu. V únoru a v březnu se vysévají rajčata a papriky, buď do vytápěného skleníku, anebo do pěstebních květináčů, které postavíme doma na parapet. V předjaří patří na záhony pouze silné a zdravé rostlinky, ke kterým přidáme vyzrálý kompost a nezapomeneme je zejména na noc přikrýt netkanou textilií kvůli možným přízemním mrazíkům.

Nutný postřik

V době vegetačního klidu se provádí předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Tímto krokem se zničí celá plejáda nejen dospělých jedinců, ale i vajíček. Někteří škůdci přezimují většinou za starší kůrou, proto je potřeba, aby postřik zatekl i tam.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: HornbachCZ, Pixabay

Zima sice ještě nekončí, ale zahrada už vyžaduje předjarní péči Zima sice ještě nekončí, ale zahrada už vyžaduje předjarní péči Zima sice ještě nekončí, ale zahrada už vyžaduje předjarní péči
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty