zpět

Na co myslet při výběru barev a tapet do dětského pokoje

Ať už zařizujete pro děti nový pokoj, či renovujete stávající, budete muset řešit otázku, zda ho vymalovat, nebo vytapetovat. S ní souvisí i správný výběr barev a tapet …

Dětské pokoje představují jeden z nejproměnlivějších prostorů v interiéru. Není divu, protože v každém věku malí obyvatelé obdivují něco jiného. Při zařizování pokoje je tak samozřejmě třeba vzít ohled i na jejich potřeby. Na druhou stranu, vhodně zvolená výmalba, případně tapety mohou potlačit i nepříliš šťastnou dispozici dětského pokoje. (Kam umístit dětský pokoj, jsme psali zde.)

Zdravé prostředí

Jestliže se rozhodnete pro výmalbu, vyhněte se při výběru barev produktům na olejové bázi. Obsahují totiž škodlivé látky, které mohou negativně ovlivňovat zdraví dětí. Pokud máte doma alergika, sáhněte po speciálních barvách s kontrolovaným obsahem alergenů. Barvy by také neměly být cítit. Malé dítě dokáže zašpinit nejenom sebe, ale i stěny, po kterých tlapká upatlanýma rukama. Do dětského pokoje se proto hodí omyvatelné barvy. Šmouhy z nich totiž snadno odstraníte pouhým vlhkým hadříkem. Každopádně, než se pustíte do malování, odstraňte ze stěn prach a nečistoty, protože jinak na nich nebude barva držet.

Barevné odstíny

Děti mají rády veselé pestré barvy. Ty ale patří na menší plochy, jako jsou polštáře, kusové koberce a další doplňky. Na stěny raději použijte jemné pastelové odstíny, případně neutrální bílou. Vhodnou výmalbou můžete pokoj pocitově zvětšit nebo v něm naopak vytvořit příjemně útulnou atmosféru. Zejména teenageři mají právo na to si říct, co se jim líbí, jakou barvou chtějí mít pokoj vymalovaný. I když máte na věc jiný názor, vstřícnost se v tomto případě vyplatí.

Psychologie barev

Návštěva cirkusu je pro děti zážitek. Pozor ale na to, abyste jim barevný cirkus nevytvořili v pokoji. Barvy jako červená, jasně žlutá nebo modrá umí povzbuzovat přirozenou hyperaktivitu. Jenže v takové atmosféře se pak děti špatně soustředí a mají potíže s usínáním. Uklidňující vliv nabízejí jemné tóny růžové, broskvové nebo světle zelené. Hodí se i tlumenější odstíny žluté.

Tapetování

Tapety nabízejí dvě zásadní výhody: zateplení zdí a ztlumení hluku. Malé děti nadchnou takzvané omalovávací tapety, díky kterým budou moci „beztrestně“ kreslit po stěnách. Nejoblíbenější jsou vliesové tapety z netkané textilie. Jedná se o materiál, který je zdravotně nezávadný. Obzvlášť v dětském pokoji oceníte vinylové tapety, protože jsou omyvatelné. K nejlevnějším patří papírové tapety. Nemusí vám být proto líto, až papíráky například s motivem krtečka budete po pár letech strhávat.

Text: Lucie Pilátová

Foto: BONAMI, PIXERS, PRIMALEX

 

 

 

 

 

 

 

 

Na co myslet při výběru barev a tapet do dětského pokoje Na co myslet při výběru barev a tapet do dětského pokoje Na co myslet při výběru barev a tapet do dětského pokoje
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty