zpět

Minimalistický nábytek z dřevěných palet, který si vyrobíte svépomocí

Trendem dnešní doby je hledat pro věci, které dosloužily, další možnosti uplatnění. Dokonalým příkladem jsou dřevěné palety, které šikovní kutilové mění v nábytek do interiéru, na zahradu, anebo z něj vyrábějí další, nejenom bytové doplňky.

Proč jsou palety tak přitažlivé, je dáno v první řadě jejich vizáží. Na každém kusu dřeva je vidět jeho jedinečnost. Patina vytvořená zkušenostmi a věkem odhaluje, čím vším si každý takový kousek prkna prošel. I proto jsou dřevěné palety krásné způsobem, jakým to nové a lesklé věci nikdy nebudou umět. Nezpochybnitelným je i fakt, že se dají sehnat za pár korun a leckdy i zdarma.

Nepodceňujte výběr

Práce s dřevěnými paletami začíná už od prvotního výběru. Vyhnout byste se měli kouskům, které jsou vlhké, mastné, rezavé, zapáchají, jsou nezvykle těžké, plné hřebíků, případně nevypadají přitažlivě. Některé palety nesou označení HT, což znamená, že byly tepelně ošetřené. Z toho je jasné, že z nich byla odstraněna vlhkost. Kvalitní výrobci palet uvádějí také informace o obsahu, ošetření, či opracování. Nemělo by chybět ani označení původu, které naznačuje, že je paleta vyrobená bezpečným způsobem.

Pomůcky k opracování

K výrobě nejjednodušších věcí budete potřebovat pouze ruční nářadí, které se najde v dílně každého domácího kutila. Pro složitější projekty je lepší klasické truhlářské vybavení. Pokud ho nemáte, nevěšte hlavu, oslovte truhlářskou dílnu v okolí, která za vás náročnější opracování ráda za úplatu udělá.

Do domácnosti i zahrady

Z dřevěných palet se dá vyrobit ledacos. Od jednoduchého stolu, sedačky, až po krabice, svícny, lavice, věšáky, rámy na zrcadla. V zahradě se budou hodit pařníky, truhlíky, vyvýšené záhony, houpačky nejenom pro děti. Dřevo je velmi inspirativní materiál a určitě se dá najít spousta dalších výrobků, které budou majitelům dělat radost.

Na co si dát pozor

I když jste získali palety na první pohled suché a čisté, raději je před začátkem práce vydrhněte bělidlem a mýdlovou vodou a nechte pořádně uschnout. Dřevo palet je porézní a během svého života absorbuje ledacos. Proto byste neměli palety používat k výrobě dětského nábytku, kuchyňských desek a dalších pomůcek, které přicházejí do přímého styku s potravinami.

Kde hledat další inspiraci?

Šikovní kutilové určitě přijdou na spoustu dalších možností, jak si s pomocí palet vylepšit zahradu, balkon nebo byt. Inspiraci a spoustu konkrétních návodů načerpáte také v publikaci Nábytek z dřevěných palet od Chrise Gleasona, kterou vydalo nakladatelství Ikar (Euromedia).

Připravila: Lucie Pilátová

Foto a zdroj: Nábytek z dřevěných palet, Ikar (Euromedia), Etsy, Pixabay

Minimalistický nábytek z dřevěných palet, který si vyrobíte svépomocí Minimalistický nábytek z dřevěných palet, který si vyrobíte svépomocí Minimalistický nábytek z dřevěných palet, který si vyrobíte svépomocí
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty