zpět

Kde se geometrie může stát vášní? Přece v interiéru …

Geometrie je matematická disciplína, která i po letech může v mnohých vzbuzovat hrůzu. Interiéroví designeři jí ale vtiskli nový rozměr a geometrické obrazce přetavili do moderního bydlení. Pojďme se podívat, jak jí to sluší v interiéru.

Geometrie je hravá. Nese s sebou originalitu a styl, které udržují v prostoru živou atmosféru. I přesto, že jsou motivy dané, nabízejí proměnlivost, již určuje jejich vzájemné propojení. Na jasně definované tvary ale můžete nahlížet i jako na způsob jak získat pocit klidu, bezpečí a vyváženosti. Geometrické obrazce se v bydlení objevily už v šedesátých letech minulého století. Tehdy aktuální styl se dnes proměnil v oblíbené retro.

Čtverec, kruh a další tvary

Vše, co je spojené s exaktními vědami, vyvolává pocit strohé upjatosti. Designeři ovšem proměnili ostré geometrické linie do zaoblených forem, které naopak prostor příjemně zútulňují. Oblé hrany navíc nejsou pouze vizuálně přívětivé, ale také bezpečné. Při výběru geometrických vzorů myslete na to, že příliš mnoho stejných tvarů může působit poněkud nudně. Proto bude lepší například ke křeslu se čtvercovou základnou postavit taburet ve tvaru válce, kruhové umývadlo doplnit obdélníkovou galérkou nebo čtvercovým zrcadlem či pod kulatý konferenční stolek umístit koberec se zig zag vzorem. 

Na stěnách a na podlaze

S pomocí geometrie na obkladech a dlažbách lze poměrně dobře potlačit nebo vypíchnout určitou část prostoru. Tento způsob se často používá k vizuálnímu uspořádání zón v místnosti. Trendy jsou 3D obklady rozehrávající poutavou stínohru. Do geometricky řešeného interiéru patří také mozaika.  Fantasticky vypadá obložení zrcadla v předsíni, umyvadlové plochy v koupelně, nebo stěny za kuchyňskou deskou. A pozor, vybírat můžete nejenom z klasických obdélníků a čtverců, ale k dostání jsou i kulaté varianty.

Barevná matematika

Nesmrtelnou kombinaci barev v geometrických vzorech představuje černá a bílá. Z výrazných odstínů se hodně používá červená, žlutá, modrá. Velmi dobře se uplatňují teplé odstíny. Myslete na to, že geometrické vzory se promění v nadčasové pouze za předpokladu, že budou proporčně vyvážené nejenom vůči zařízení místnosti, ale i mezi sebou samými. Barvy, které jsou ve vzoru dominantní, lze použít i na ostatním zařízení interiéru. Opakováním tak totiž dojde k dalšímu optickému propojení interiéru.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: IKEA, Rako, Tchibo, LikeFoto, JAP Future

 

 

Kde se geometrie může stát vášní? Přece v interiéru … Kde se geometrie může stát vášní? Přece v interiéru … Kde se geometrie může stát vášní? Přece v interiéru …
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty