zpět

Dřezy nevymřely. Jsou dokonce mnohem sofistikovanější

Na otázku, v čem myjete nádobí, většina lidí odpoví, že v myčce. Jenže někde si musíte mýt ruce, oplachovat ovoce, zeleninu a spoustu dalších věcí. Pro tyto kuchyňské činnosti tak dřez stále představuje nezbytný prvek, který je součástí mycího centra.

Uspořádání kuchyňského prostoru má své náležitosti. Mycí centrum, tedy zóna mytí, se umísťuje mezi centrum ukládání potravin a zónu přípravy jídla. Patří sem nejenom dřez s baterií, ale také sortéry na odpad a myčka.

Zaměřeno na dřez

Vaříte často a hodně? Myjete velké kusy nádobí? To jsou otázky, které byste si měli položit při výběru dřezu. Důležitý je i typ kuchyňské linky, do které ho chcete začlenit. Při práci v kuchyni, kdy se musíte po určitou dobu ohýbat, trpí záda. Proto je dobré věnovat pozornost umístění dřezu, který se obvykle integruje do pracovní desky a ta je ve výšce odpovídající potřebám uživatelů. Jenže dřezy mají určitou hloubku, takže k nádobí už je třeba se sklonit. Jestliže ale umístíte dřez výš, přesněji řečeno o hloubku dřezové vany, budete moci umývat potraviny i nádobí bez zbytečné námahy.

Chytré, hezké, ekologické

Výrobci přidávají dřezům šikovné vychytávky, jež rozšiřují například o možnosti pracovní desky. Praktické příslušenství představuje posuvná krájecí deska, kterou si můžete pořídit ze dřeva nebo bezpečnostního skla. Ve dřezu se objevily i gastronádoby, které se dají zavěsit do dřezové vaničky. Suroviny tak omyjete, nakrájíte a můžete rovnou sypat do nádoby, čímž ušetříte pěkných pár kroků navíc. Gastronádoby také bývají kompatibilní s některými prémiovými značkami přístrojů, takže ve finále stačí jídlo přenést například do trouby, otočit kolečkem, a pak už jenom vyčkat, než bude hotové. Třešničkou na dortu pak je ultrazvuková čistička, která zbaví zeleninu nečistot v minimálním množství vody, a objevují se i ekologické odsávačky použitého oleje.

Nezbytná baterie

Až budete vybírat baterii, zaměřte se nejenom na vlastnosti, ale také vzhled. S dřezem budou ladit baterie vyrobené ze stejného materiálu. I když se vrací retro kohoutky, daleko praktičtější a nejvíce používané jsou pákové modely umožňující snadné ovládání lehkým posunutím rukou. Ze stejného důvodu oceníte modely, které fungují na principu senzoru. Pokud hodně vaříte, budou se vám hodit baterie s regulací teploty a proudu vody. Další šikovnou vychytávku představují výsuvné koncovky zabudované buď v těle baterie, anebo samostatně integrované ve dřezu. S délkou alespoň jeden metr je oceníte pro snadné umytí velkých hrnců, které se nevešly do myčky, natočení vody do kýble stojícího na zemi, snadnější úklid a spoustu dalších domácích činností. Jestliže budete dřez umísťovat před okno, vybírejte baterii se sklopným ramínkem, která umožní plnohodnotné větrání.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Franke, Grohe, Blanco

 

 

 

 

Dřezy nevymřely. Jsou dokonce mnohem sofistikovanější Dřezy nevymřely. Jsou dokonce mnohem sofistikovanější Dřezy nevymřely. Jsou dokonce mnohem sofistikovanější
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty