zpět

Jarní sluníčko je tady. Nezapomněli jste na vhodné zastínění interiéru?

Nejspíš se shodneme na tom, že po nevlídné zimě jsou sluneční paprsky doslova vítaným znamením nastávajícího, podstatně příjemnějšího ročního období. Jenže co dělat, když je doma slunce až moc …

Obecně se stínicí technika dělí na venkovní a vnitřní. Každá z variant nabízí jiné vlastnosti. Při výběru vhodného typu je proto důležité myslet nejenom na to, že v domě či bytě potřebujeme stín, ale také bychom neměli zapomínat na fakt, že s pomocí zastínění můžeme zamezit průniku tepla do interiéru. A to je obzvlášť v letních měsících vítaný efekt, který poskytuje právě venkovní zastínění.

Více funkcí předokenních rolet

Jednou z možností jak ochránit domácnost před příliš zvědavými slunečními paprsky i horkem, kterého se nezbavíme ani častým větráním, anebo průvanem, jsou předokenní rolety. Jejich výhodou je, že se dají zatáhnout až do úplného zatemnění interiéru, což je vítaná vlastnost zejména v létě, kdy se slunce opírá do oken už od časného rána. Předokenní rolety nezůstanou bez využití ani v zimních měsících, kdy naopak zamezují přístupu chladného vzduchu do domácnosti. Pokud jde o stavební úpravy, samozřejmě je lepší začlenit je už v rámci výstavby nového domu nebo rekonstrukce stávajícího. Bez výrazných stavebních zásahů se ale dají umístit i na okna jakékoli budovy. Výrobci navíc rozšiřují barevnou paletu, takže je lze poměrně dobře sladit s barvou fasády.

Co umí venkovní žaluzie?

Pokud bychom měli srovnat venkovní a interiérové žaluzie z pohledu zamezení průniku tepla, jednoznačně jsou účinnější venkovní, které v zavřené poloze nepustí do interiéru až devadesát procent tepla. Vlastnosti venkovních žaluzií rozšiřují čidla umožňující nastavení polohy s ohledem na povětrnostní podmínky. Co to znamená? Jakmile venkovní teplota překročí nastavenou hodnotu na čidle, to vydá povel a žaluzie se zavřou. Po návratu z práce nás pak bude doma čekat příjemný chládek. Tento typ stínění je vhodný zejména pro velké skleněné plochy, jelikož při správné poloze lamel zamezuje nevítaným pohledům do interiéru, a přitom poskytuje dostatečný světelný komfort. I v tomto případě lze barvu lamel doladit podle odstínu omítky domu.

Motorické ovládání

Většina venkovních stínicích prvků se dnes ovládá motoricky. Žaluzie či rolety se dají spouštět a vytahovat vypínačem na zdi nebo dálkovým ovládáním. Existují aplikace pro chytré telefony či tablety, díky nimž je možné například i z práce zkontrolovat, zda stínicí technika funguje, jak má, případně ji dle aktuální změny počasí nastavit do vhodné polohy. Motorické ovládání se rovněž dá začlenit do automatizovaného systému domácnosti.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Climax, Isotra, Lomax, Somfy

Jarní sluníčko je tady. Nezapomněli jste na vhodné zastínění interiéru? Jarní sluníčko je tady. Nezapomněli jste na vhodné zastínění interiéru? Jarní sluníčko je tady. Nezapomněli jste na vhodné zastínění interiéru?
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty