zpět

Nahlédněte do okouzlujícího světa elegantních orchidejí

Magické číslo 13 má ve svém „záhlaví“ další ročník výstavy orchidejí, kterou můžete do 31. března 2019 zhlédnout ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Prahy.

Když se řekne orchidej, většina z nás si představí ladnou štíhlou krásku s podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů, která vyniká zejména jako solitér. Přední česká floristka Klára Franc Vavříková, která se na letos již třinácté výstavě orchidejí podílí, vás svými originálními vazbami a aranžmá přesvědčí, že tyto magické květiny mohou mít i spoustu dalších podob.

Co vás čeká?

Samozřejmě orchideje, ovšem pojaté ve zcela odlišné rovině. Základní myšlenkou konceptu výstavy je totiž krása rostlinného těla orchidejí, která vynikne na podkladu, jenž nebude rostliny nijak rušit, ale naopak podpoří jejich výjimečnost. „Jako podklad jsme zvolili prvek ve tvaru kruhu, který představuje symbol nekonečna, koloběhu života, štěstí a naděje, vlastně i přátelství a věrnosti. Je to pozitivní obrazec, který bude návštěvníky provázet celou výstavou,“ vysvětluje Klára Franc Vavříková. Celá expozice hýří barvami, které tato floristka ráda připodobňuje k chutím a vůním. Jak sama dodává, na výstavě se návštěvníci setkají například s pomerančem, čokoládou, kokosem, mentolem, jahodovou, vanilkovou a malinovou zmrzlinou a možná i s kávou. Chybět nebude ani barevnost pavího pera a krve ... Zkrátka - Fata Morgana.

Nic není, jak to vypadá

Orchideje jsou nesmírně rozmanité a některé z neobvyklých druhů zmýlí na první pohled i odborníka. Na výstavě potkáte pralesní miniatury i orchideje polopouště s listy tvrdými jako plech. Zjistíte, že chlupaté tělo je krásné a listy mohou být barevnější než květy. Objevíte kořeny, které rostou vzhůru či tvary inspirující umělce. Na doprovodných panelech pak získáte mnoho zajímavých informací, jako například, která orchidej má největší květ, jaká k životu nepotřebuje listy, a které druhy patří k těm nejmenším. Pokud jde o největší orchideje světa, řadí se k nim Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Roste přichycená na silných větvích obzvlášť statných stromů. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky tři metry, celý trs může vážit více než tunu. Na třímetrových květních stvolech rozkvétá 30 až 50 květů širokých asi 15 centimetrů. Také tuto orchidej můžete na letošní výstavě spatřit, i když jí do dospělé velikosti ještě pár let chybí.

Jak je pěstovat?

I to se na výstavě dozvíte a navíc si vybraný exemplář můžete pořídit do vlastní sbírky. Nejenom nadšence do pěstování orchidejí zaujmou novinky z produkce šlechtitelů, již zmíněné aranžování či výstava fotografií s tematikou orchidejí a řada dalších doprovodných aktivit.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: @praguesterka

Nahlédněte do okouzlujícího světa elegantních orchidejí Nahlédněte do okouzlujícího světa elegantních orchidejí Nahlédněte do okouzlujícího světa elegantních orchidejí
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty