Málokterá bylinka vzbuzuje v lidech tak rozporuplné reakce jako koriandr. Je to dáno zejména jeho specifickou chutí a také vůní. Někteří lidé se mu vyhýbají jako čert kříži, jiní na něj nedají dopustit. Alespoň jednou by ho ale měl vyzkoušet každý.
Lidé znají koriandr už téměř čtyři tisíce let. Zmiňují se o něm historické zdroje různých kultur, píše o něm slavný řecký lékař Hippokratos a dokonce se o něm dočtete i v Bibli.
Pěstování
Koriandr je jednoletka. Dá se pěstovat doma za oknem v květináči, anebo ve skleníku. Semena vysévejte do hlubších nádob, protože nesnáší přesazování. Půda by měla být vydatná, propustná, s množstvím kompostu. Rostliny rychle vybíhají do květů a plodů. Listy můžete sbírat hned, jakmile se objeví. Dozrálé plody mají hnědou barvu.
Použití v kuchyni
Při vaření, obzvlášť asijských nebo indických receptů, ho zužitkujete prakticky celý. Čerstvé listy originálně dochutí zeleninové saláty. Rozhodně patří do různých asijských polévek. Můžete ho přidat do omáček, ke grilovaným masům, a dokonce se dává i do směsí na pečení chleba. Semena se chuťově uplatňují v kořenících směsích jako je kari nebo garam masala. Pokud dáváte přednost tučnějším masům, nezapomeňte přidat do pekáče pár snítek koriandru, který pomůže vašemu trávení přežít takovou kalorickou bombu.
Léčivé vlastnosti
Zkoušíte na jaře různé detoxikační kúry? Rozhodně byste měli mezi „čisticí“ prostředky zařadit i koriandr, který má spoustu pozitivních vlastností, z nichž zásadní je ta, že pozitivně ovlivňuje trávení. Svými antibakteriálními složkami totiž likviduje nepřátelské bakterie v celém trávicím systému. S tím souvisí i jeden poměrně nepříjemný společenský problém, a sice nepříjemný zápach z úst, který často vzniká právě následkem problémů s trávicím traktem. Pravidelnou konzumací koriandru se dají tyto potíže alespoň částečně odstranit. Odvar ze semen působí proti nechutenství, protože zvyšuje produkci žaludečních šťáv. Významný je i obsah vitamínů skupiny B, kromě toho je zdrojem vitaminů A a C.
Pozor na léky
Jako každá bylinka, i koriandr má své „proti“. Rozhodně by ho neměli používat lidé trpící poruchami srážlivosti krve.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay