zpět

Skleník ocení nejenom zapálení zahrádkáři. Kdy o něm uvažovat?

Tahle především užitková stavba v zahradě nabízí svým majitelům řadu výhod, z nichž tou nejzásadnější je čerstvá zelenina už od časného jara a z vlastních zdrojů. Kdy se skleník vyplatí?

Počítejte s tím, že o skleník je třeba pravidelně pečovat. Minimálně ho musíte každý den ráno chodit otevírat a na noc zavírat. Nemluvě o tom, že je třeba pečovat o rostliny uvnitř a pravidelně je zalévat. Takže pokud nebydlíte v domě se zahradou, ale uvažujete o skleníku na chalupě, kam jezdíte jenom o víkendu, dobře si promyslete, kdo se vám o něj bude přes týden starat. I když třeba máte se sousedy nadstandardní vztahy, neznamená to, že budou mít čas denně dohlížet na to, zda je ve vašem skleníku všechno v pořádku.

Po ruce

Ani plánování skleníku u domu, v němž žijete, není jednoduché. Záleží totiž na tom, jak velký máte prostor a k čemu hodláte skleník využívat. Kromě pěstování zeleniny může například fungovat i jako obydlí pro subtropické rostliny. Při výběru vhodného místa mějte na paměti, že skleník by měl atmosféru v zahradě esteticky dotvářet a nikoli ji narušovat. Hledejte pro něj plochu, která mu poskytne dostatek slunce během celého dne. Pozor na blízkost stromů. Nejenomže ho mohou zastínit, ale padající ovoce na něm dokáže udělat pořádnou neplechu. Tenhle detail totiž zůstává často opomenutý zejména ve chvíli, kdy se pro skleník rozhodujeme právě v jarním období. Někdy se skleníky staví ke stěně domu, případně jiné stavby v zahradě. Důvod je celkem prozaický. Ve stěně se přes den kumuluje teplo, které v noci skleník do určité míry zahřívá, takže není třeba v něm v chladnějších dnech přitápět.

Nikoli za hubičku

Skleník nepořídíte za pár korun. To je důvod, proč byste o něm měli uvažovat s výhledem na delší časové období. Máte pár let do důchodu a těšíte se na pořádné zahrádkaření? V takovém případě se vyplatí pořídit hned od začátku větší a kvalitnější skleník s odpovídajícím vybavením, které vám poskytne možnost věnovat se tomuto koníčku i v případě, že máte zdravotní omezení. Přemýšlejte také nad rozvodem vody a zavedením elektřiny, jež usnadní práci a prodlouží pěstební dobu.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Hornbach, Walmart, Pixabay

Skleník ocení nejenom zapálení zahrádkáři. Kdy o něm uvažovat? Skleník ocení nejenom zapálení zahrádkáři. Kdy o něm uvažovat? Skleník ocení nejenom zapálení zahrádkáři. Kdy o něm uvažovat?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty