zpět

Na co si dát pozor při prodeji bytu

Zbavovat se bytu může působit jako poněkud krátkozraké řešení. Jenže někdy je z řady různých důvodů takový prodej nezbytný. Pokud právě teď řešíte podobnou situaci, měli byste se na podobný krok důkladně připravit.

Doba je sice nakloněná prodejům nemovitostí, ale o tom, zda se vám byt podaří opravdu prodat, rozhoduje řada faktorů, mezi které patří lokalita, stav bytu a samozřejmě i finanční částka, kterou požadujete.

Sami, nebo s realitkou?

Toť otázka. Pokud již máte zkušenosti s prodejem nějaké nemovitosti, nejspíš si budete vědět rady s tím, co všechno je třeba udělat, a nevydáte peníze na provizi pro realitního makléře. Na druhou stranu vám spolupráce s realitkou ušetří čas, nervy a starosti s nesolidním zájemcem. V případě, že se rozhodnete pro druhou možnost, vyplatí se oslovit realitní kancelář na doporučení.

Co je podstatné

Skutečnost, že se váš byt nachází kdesi na periferii, nezměníte a sotva ho přestěhujete z desátého patra do příjemnějšího druhého podlaží. Čím ale můžete uspět, je stav bytu a rozumně stanovená cena, kterou byste měli konzultovat s realitním makléřem.

Na prvním dojmu záleží

Zájemce se snažte přivítat v prostředí, jež ho inspiruje k úvaze nad koupí. Rozhodnout se ve váš prospěch mu pomůže zejména čistý a světlý interiér. Rovněž nikomu není příjemné si prohlížet byt, ve kterém se ještě nacházejí osobní věci původního majitele. Proto byste ho měli nejdřív vyklidit a v ideálním případě vymalovat. Nemá smysl v něm dělat nějakou větší rekonstrukci, jelikož si případný kupující stejně přizpůsobí interiér podle svého. Je pravdou, že se byty obvykle prodávají bez vybavení. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že pokud byt nabízí jedinečnou atmosféru, kterou podtrhuje například starožitný nábytek, nemusíte se bát ho nabídnout i s ním.

Jako ze škatulky

Léta užívání interiéru se odrazí nejenom na stěnách, ale také třeba na obkladech v koupelně, kuchyni, na zašlé podlaze. Než tedy dorazí potencionální kupci, nastupte vy s kýbly a čisticími prostředky. Zkontrolujte, zda všechno funguje, jak má. Dobrý dojem může pokazit kapající kohoutek, nefungující žárovka, protékající toaleta anebo rozbitá klika u dveří do pokoje. Případné opravy byste měli vyřešit ještě před příchodem prvních zájemců.

Připravila: Lucie Pilátová

Ilustrační foto archiv redakce MAGAZÍNU KDE CHCI BYDLET

Na co si dát pozor při prodeji bytu Na co si dát pozor při prodeji bytu Na co si dát pozor při prodeji bytu
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty