zpět

Marocký styl připomíná Pohádky tisíce a jedné noci

Koho by nelákal kouzelný svět Orientu, v němž se mísí tajemné dálky, exotické vůně, živé barvy, propracované vzory. V bydlení tyto prvky odráží marocký styl.

Maroko stojí na pomyslné křižovatce mezi Evropou a Afrikou. To je také důvod, proč bylo v minulosti ovlivněno mnoha dalšími kulturami. Nebyli to ovšem jenom Francouzi, Portugalci nebo Španělé, v marockém stylu jsou patrné i středomořské, africké či perské prvky. Výsledkem je tak jedinečný a inspirativní styl, který si stále více nachází cestu i do moderních interiérů.

Designové prvky

Pro interiéry vybavené v marockém stylu jsou typické výrazné barvy. Z inspirace marockou krajinou vychází odstíny modré, zelenou přináší Atlantik a Středozemní moře, třpytící se zlato a stříbro evokují písky Sahary a bohaté červené a oranžové tóny vyvolávají obrazy afrických západů slunce. V marockém interiéru sice nenajdete mnoho nábytku, zato ale bohatě zdobeného různými reliéfními vzory a vykládaného intarziemi ze dřeva nebo perleti. Patří sem i terakotové obklady a propracované mozaiky. Prim hrají látky v široké škále barevného provedení, s výraznými texturami a vzory. Nesmí chybět polštáře na pohovkách i k sezení na zemi a závěsy všeho druhu zdobené střapci nebo korálky. Důležitým prvkem je osvětlení. Používají se tradiční lampy, svíčky s exotickými vůněmi, barevná svítidla. Rozhodně se poohlédněte po kvalitních kusových kobercích, které doplňují zmíněné podlahové sedáky.

V moderním duchu

Pokud se vám marocký styl líbí, není nutné podle něj kompletně zařídit celý interiér. Stačí, když si například do obývacího pokoje postavíte vyřezávaný konferenční stolek a místo jednoho kusového koberečku přidáte klidně i dva nebo tři, které se skládají přes sebe. Jednobarevnou sedací soupravu pak můžete dozdobit několika polštářky s orientálními vzory, hodit se bude i velká stojací lampa nebo váza, do které patří exotické rostliny. Myslete ovšem na to, že marocký styl sice představuje mix různých vlivů, ale v moderním pojetí budou stačit maximálně tři, abyste si ve výsledku nevytvořili spíš pořádný mišmaš než hezké a originální bydlení.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos, Tchibo

Marocký styl připomíná Pohádky tisíce a jedné noci Marocký styl připomíná Pohádky tisíce a jedné noci Marocký styl připomíná Pohádky tisíce a jedné noci
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty