Jsou téměř neviditelní, ale o to více zákeřní. S roztoči je třeba bojovat zejména kvůli alergenům, které způsobují potíže alergikům. Pozor by si na ně ale měli dát i zdraví lidé.
Základem boje s roztoči je pravidelný úklid. Pomohou i speciální pomůcky, které dané místo těchto nezvaných hostů zbaví a zamezí jejich kontaktu s lidskou pokožkou.
Život v posteli
Máte-li doma alergika, je nutné lůžkoviny prát jednou týdně, a to alespoň při teplotě 60 °C. Praní při nižší teplotě nemá smysl, protože ta sice zlikviduje alergen, ale nikoli roztoče. Nezapomeňte si na přikrývky, polštáře a matrace pořídit protiroztočové povlaky. Alergické děti by neměly spát na spodní posteli palandy, protože dýchají i alergeny z postele nad sebou. Každých osm až deset let pak vyměňte starou matraci za novou. Polštáře si pořizujte nové alespoň jednou za dva roky.
Zbavte se koberců
Odstraňte z bytu všechny koberce, podlahu a sedací nábytek pravidelně vysávejte antialergenním vysavačem. Velmi efektivním pomocníkem jsou parní čističe, které roztoče spolehlivě zahubí horkou párou.
Pozor na prach
Veškeré vodorovné plochy, jako například parapety, horní plochy skříní a kuchyňské linky alespoň jednou týdně otírejte vlhkým hadrem a poté suchým. Tímto postupem zabráníte víření prachu s alergeny ve vzduchu.
Látky jsou tabu
Pokud používáte závěsy, pravidelně je perte. „Zdravější“ zastínění vám ale poskytnou žaluzie nebo rolety. Ani čalouněný nábytek není příliš velká výhra. I když jde o náročnou investici, měli byste ho spíš vyměnit za kožený, ve kterém se neusazuje prach.
Textilní a plyšové hračky
Máte-li doma malého alergika, neměli byste mu takové hračky pořizovat. Ale i zdravému dítěti je třeba plyšové a látkové hračky pravidelně prát, a stejně jako v případě lůžkovin, na 60 °C.
Vlhko do bytu nepatří
Jestliže máte v bytě vlhko, snažte se pravidelně a často větrat, protože takové prostředí je pro rozvoj roztočů optimální. Ideální hodnota vlhkosti se pohybuje mezi 30 a 50 procenty.
Připravila: redakce
Foto: Shutterstock