zpět

Užitek i design nabízí zahradničení v nádobách

Trápíte se tím, že i když máte chuť do zahradničení, nemáte dostatečně velkou zahradu, anebo jenom balkon či terasu? Nevěšte hlavu a zkuste pěstovat rostliny v nádobách.

Používání květináčů a jiných nádob ovšem není podmíněno velikostí vaší zahrady. Někdo třeba nemá chuť ji rozrýt na záhonky, ale naopak by rád vytvořil příjemná zákoutí plná květin, ovoce a zeleniny v blízkosti domu, třeba na terase.

Proč je to tak zábavné?

Nádoby jsou flexibilní. To znamená, že truhlíky nebo květináče můžete přemísťovat i měnit jejich obsah podle potřeby. Pokud se například nějaké rostlince nedaří na slunci, bez problémů ji přenesete do polostínu. A naopak. Vlastně se tak dají pěstovat i rostliny, které by třeba na nevhodně položených záhoncích neprospívaly.

Džungle je tabu

Mnozí majitelé zahrad si po čase stěžují, že se jim rostliny, keře, květiny nekontrolovatelně rozrůstají po celé zahradě. Takový problém se při pěstování v nádobách rozhodně stát nemůže, protože obsah květináče, tedy kořeny, snadno udržíte pod kontrolou. Nádoba rovněž dává šanci květinám, zelenině a klidně i stromkům žít na místě, které má například špatnou půdu. Zeminu v květináči totiž snadno doplníte všemi potřebnými živinami.

Designová záležitost

Věřte tomu nebo ne, ale květináče a truhlíky mají fantastický designový potenciál. Dá se totiž vybírat ze spousty barev, tvarů a typů. Díky nim tak skvěle dotvoříte estetickou atmosféru zahrady, terasy nebo balkonu. Můžete se držet jedné barvy a naladit plochu do elegantního minimalistického stylu, anebo popustit uzdu bohémské kreativitě ve stylu „každý pes, jiná ves“.

Stále nevíte, jak na to?

Spoustu inspirace najdete v publikaci Zahradničení v nádobách – Inspirace pro moderní zahradu, balkon i terasu od anglické autorky Frances Tophillové, kterou v edici Esence vydala Euromedia Group. Frances vás provede možnostmi kontejnerů od A do Z, tedy od výběru vhodných truhlíků a dalších nádob, přes výběr rostlin až po výrobu vlastních květináčů. Získáte tak spoustu netradičních možností a námětů, jak si svůj prostor zútulnit a dodat mu originální podobu.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Euromedia Group, Pixabay

 

Užitek i design nabízí zahradničení v nádobách Užitek i design nabízí zahradničení v nádobách Užitek i design nabízí zahradničení v nádobách
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty