zpět

Více místa, světla, tepla. To vše dokáží obstarat správně vybrané dveře

Vhodně zvolené dveře dodají bydlení estetickou hodnotu. Svými funkčními vlastnostmi navíc pozitivně ovlivní chod celé domácnosti. Při výběru byste jim proto měli věnovat náležitou pozornost.

Při rozhodování vycházejte zejména z toho, kde budou dveře umístěny a co od nich čekáte. Tedy zda budou pouze akusticky a opticky oddělovat jednotlivé místnosti v bytě nebo v domě, případně zda mají místnostem rovněž dodat elegantní šmrnc, zapadnout do celkového stylu a podobně.

Kvalita se vyplatí

Tlumení zvuku z vedlejších místností je jedním ze základních parametrů kvality. Myslete na to, že technická norma stanovuje vyšší požadavky na dveře do ložnic a dalších klidových zón. V tomto případě byste se měli vyhnout nejlevnějším dveřím z papírové voštiny, které nejenomže nemají dostatečné akustické vlastnosti, ale také moc dlouho nevydrží. Velmi důležitá je odolnost povrchové úpravy dveří a vlastnosti kování.

Málo místa = posuvné dveře

Jelikož se křídlo posuvných dveří neotvírá do místnosti, ale zasouvá do pouzdra ve stěně či podél ní, ušetříte s takovým systémem až dva metry čtvereční. A to například v panelákovém bytě není málo. Další výhodou je jejich variabilita. Hodí se totiž i do menších prostor, jako je vstup do šatny nebo spíže. Posuvné dveře jsou navíc bezbariérové a lze s nimi snadno manipulovat. Existují v široké škále materiálů, povrchových úprav nebo zasklení, a mohou tedy přirozeně doplňovat design celé domácnosti. Pozor na to, že se nehodí do místností, kde je žádoucí vysoká zvuková izolace. Pokud se rozhodnete pro posuvné dveře bez pouzdra, nezapomeňte, že se křídlo posouvá podél zdi, proto je nutné zde nechat volný prostor bez nábytku.

Více světla

Potřebujete prosvětlit byt? Pořiďte si celoskleněné dveře, které se vyrábějí jak v otočné, tak i v posuvné variantě do pouzdra nebo na stěnu. Z hlediska funkčnosti a bezpečnosti by použité sklo mělo být kalené, případně vrstvené a také dostatečně silné, aby odolalo nárazům. Výhodou takového skla je fakt, že pokud se rozbije, netvoří ostré úlomky a nevysype se. Abyste se ovšem nestali otroky věčného čištění skla, vybírejte takové dveře, které jsou opracované technologií zaručující minimální údržbu.

Ochrana před vlhkostí, prachem a chladem

Prosklené posuvné nebo skládací systémy nabízejí široké možnosti i pro oddělení vnitřních prostor od balkonu, terasy či zimní zahrady. Vhodně zvolené dveře ochrání interiér nejenom před vlhkem a chladem, ale také prachem. Používají se takzvané zdvižně-posuvné systémy, kdy křídla jezdí v masivním rámu za sebou díky kolejnicovému pojezdu. Levnější řešení představuje systém vycházející z klasických okenních profilů opatřených speciálním kováním, tedy odstavně-posuvný systém. U tohoto typu se křídlo pohybem kliky předsune před standardní okenní rám a tahem se posune. Úsporu místa při maximálním rozevření otvoru zase poskytují skládací dveře.

Připravila: redakce

Foto: Vekra, Sapeli, Schuco

 

Více místa, světla, tepla. To vše dokáží obstarat správně vybrané dveře Více místa, světla, tepla. To vše dokáží obstarat správně vybrané dveře Více místa, světla, tepla. To vše dokáží obstarat správně vybrané dveře
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty