zpět

Teplo, ticho a klid léčí. A prospívá i molům. Jak s nimi zatočit?

Objevují se v temných a klidných koutech a nejčastěji na nás vyletí z potravinových zásuvek a skříní s oblečením. Schovávají se v útrobách čalouněného i koženého sedacího nábytku a také v kobercích. Víme, jak se jich zbavit přírodní cestou.

Jakmile si všimnete jediné můry, nečekejte na nic a pusťte se do úklidu. Vykliďte skříně, pečlivě je vytřete a oblečení vyperte. Vyhoďte potraviny, se kterými moli přišli do styku. A aby se situace neopakovala, vyzkoušejte následující tipy:

Pořiďte si indický šeřík

Objevuje se také pod názvem nimba nebo neem. Jedná se o bylinku, která se u nás pěstuje v nádobách. Její čerstvé listy položené na dně skříní umí vypudit jakýkoli hmyz. Prodává se také ve formě prášku, který stačí nasypat do rohů polic ve vašem šatníku. Anebo vyzkoušejte neem olej. Do něj namočte vatové tamponky a rozmístěte je v místech, kde se moli vyskytují nejčastěji. Repelentní účinky této bylinky napomáhají nejenom jejich likvidaci, ale slouží i jako skvělá prevence.

Vůně skořice

Zatímco nám skořice voní, pro moly je doslova pohromou. Abyste si neušpinili od skořicových tyčinek oblečení, nejprve je lehce zabalte do ubrousku a pak umístěte na dno zásuvek a skříní. Tak uchráníte obsah před napadením tímto otravným hmyzem.

Vyzkoušejte cedr

Cedrové dřevo je aromatické, nám lidem příjemné, zato pro hmyzí škůdce je jeho pach velmi odpudivý. Prodávají se cedrové třísky zabalené v sáčcích, anebo malé cedrové kousky s háčkem, které lze zavěsit do skříně. Místo naftalínu tak budete mít hezky provoněné oblečení. Cedrové plátky mají tu výhodu, že je lze po čase přebrousit a obnovit tak jejich nádhernou vůni.

„Stará dobrá“ levandule

Pokud pěstujete levanduli na zahradě, nezapomeňte si ji usušit. Bude se hodit k výrobě levandulových sáčků, které zavěsíte do skříně nebo schováte do zásuvky a budete mít od molů pokoj až do další sezóny. 

Pravidelný úklid

Pro moly jsou důležité chuchvalce, zbytky potravin a další věci, které jim poskytují potravu. V boji s nimi tak budete vyhrávat i díky pravidelnému úklidu kvalitním vysavačem s HEPA filtrem. Myslete na to, že vysávání musí být opravdu důkladné. Neměli byste zapomenout ani na ten nejmenší prostor a škvíru.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay, Depositphotos, Bonami

 

Teplo, ticho a klid léčí. A prospívá i molům. Jak s nimi zatočit? Teplo, ticho a klid léčí. A prospívá i molům. Jak s nimi zatočit? Teplo, ticho a klid léčí. A prospívá i molům. Jak s nimi zatočit?
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty