zpět

Jarní přírodě vládne zelená! Pozvěte ji také do interiéru

Zelená je barva, která úzce souvisí nejenom s přírodou, ale i s životem jako takovým. Vyjadřuje harmonii, svěžest a svobodu. Řadí se mezi relaxační barvy. Nejenom proto by neměla chybět v interiéru.

Z pohledu barevného spektra najdete zelenou přibližně v jeho středu. Není tak ani studená, ale ani teplá. Vyzařuje z ní vyrovnanost a rovnováha. Nabízí příjemně uvolněnou a uklidňující atmosféru a nese s sebou dobrou náladu. Pozitivně ovlivňuje organismus také tím, že snižuje napětí a stres. Proto je to ideální barva pro nervózní jedince. Kromě toho podporuje schopnost soustředění a paměť. Asi netřeba zmiňovat její revitalizační účinky na oči. Pokud máte problémy se spánkem, měli byste do ložnice vnést alespoň dva zelené prvky.

Kam s ní?

Ve správném množství můžete zelenou použít téměř v každé místnosti. Pozor na ni ale dejte v kuchyni, kde nevhodně zvolený odstín dokáže negativním způsobem ovlivnit barvu pokrmů. Obecně to zelené sluší na jedné stěně. Svoje místo našla na nábytku, dekoračních polštářcích, kobercích, osvětlení, vázách. Dobře se kombinuje s mnoha barvami a také s dalšími odstíny zelené.

Prostor pro větší plochu

Rádi byste dali této barvě větší prostor? Využijte její schopnosti v koupelně, ložnici nebo pracovně. Tedy všude tam, kde si chcete vychutnat atmosféru klidu, soustředění na práci nebo studium. Je dobrá i pro relaxaci, neboť se hodí nejenom pro navození zdravého spánku, ale i pro správnou uvolňující koupel. Pokud jde o ložnici, zkombinujte zelenou barvu s modrou. Obě totiž pocitově snižují krevní tlak a tepovou frekvenci, což jsou důležité podmínky pro klidné usínání.

Zelené odstíny

Neexistuje jedna zelená barva, ale řada odstínů. Světlezelená varianta podporuje jasně dané vyjádření místnosti. Jestliže byste rádi vnesli do interiéru přátelskou atmosféru, přirozenost, otevřený a citlivý přístup, sáhněte po žlutozelené. Efektní modrozelený odstín se hodí zejména do reprezentativních prostor, ve kterých se budou návštěvníci cítit dobře. Pozor na jeho světlou variantu, která naopak působí chladně a odtažitě. Útulný dojem zajistí hnědozelená, svěžest pak odstíny jarního listí.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Bonami, Westwing

 

Jarní přírodě vládne zelená! Pozvěte ji také do interiéru Jarní přírodě vládne zelená! Pozvěte ji také do interiéru Jarní přírodě vládne zelená! Pozvěte ji také do interiéru
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty