Přiznejme si to na rovinu. Málokdo žehlí s nadšením, natož s láskou. I když jsou moderní látky stále propracovanější, a některé se klidně obejdou i bez žehličky, stále se v domácnosti objevují materiály, které je třeba vyžehlit. Takže jak na to, aby byla práce rychle hotová?
Příprava na rychlé žehlení začíná už v pračce. Prádlo do ní rozhodně neházejte zmuchlané, s každou nohavicí otočenou jinak. Čím pečlivěji ho pak po vyprání vyrovnáte a pověsíte, ideálně s pomocí kolíčků, které na něm nezanechají vytlačené stopy, tím snáz se vám bude žehlit. Proces žehlení omezíte i díky sušičce. V tomto případě je ale dobré vědět, že prádlo je třeba vyndat z bubnu hned po usušení, protože jinak bude ještě víc zmačkané než z pračky.
Spolehlivé napařování
Zkušené hospodyňky by vám řekly, že nejsnadněji se žehlí navlhčené prádlo. Ne vždy se ovšem podaří ho sundat ze šňůry včas. Mnohem praktičtější tak bude napařovací žehlička, která dodá prádlu správnou vlhkost, důležitou ke kvalitnímu vyžehlení.
Prvním bodem, na který byste se měli při výběru „napařovačky“ zaměřit, je žehlicí plocha. Dobrou práci odvádí keramika a smalt. Z dalších materiálů je vhodný nerez, teflon či hliník, ale tady je třeba dávat pozor na škrábance, které by mohly plochu poškodit.
Všímejte si také parního výkonu, jenž udává, kolik gramů páry žehlička vypouští za každou minutu chodu. Pořádné žehlení zajistí výkon od třiceti do čtyřiceti gramů za minutu. Žehlení usnadňuje i takzvaný parní ráz, což je množství páry, které žehlička jednorázově uvolní po zmáčknutí daného tlačítka. Z dalších funkcí rovněž oceníte automatické vypnutí nebo anticalc systém.
Nejenom v ranním spěchu, ale i ve chvíli, kdy se vám nebude chtít vytahovat žehlicí prkno, se hodí funkce vertikálního napařování. Kromě oblečení na ramínku s ní snadno vyrovnáte například závěsy nebo záclony.
Síla systému
Sofistikovanějšího pomocníka představují systémové žehličky, přesněji řečeno parní generátory. V tomto systému se pára vyrábí v samostatné nádobě, z níž se pod tlakem přenáší do žehličky, která tak uvolní mnohem větší množství páry. Právě síla páry je důvodem, proč se tyto žehličky hodí hlavně do domácností, kde se hodně žehlí. Mimochodem, i s parním generátorem můžete bez problémů vertikálně napařovat.
Bez žehlení, vždy upraveni
Rychlou úpravu jakékoli textilie bez „boje s žehlicím prknem a žehličkou“ zvládnete s ručním napařovačem, který se dá snadno používat i na cestách. Jeho nevýhodou je malá nádoba na vodu, kterou je třeba často doplňovat. Existuje i napařovač se stojanem a zabudovaným věšákem na oděvy. Sice se s ním vzhledem k velikosti hůř manipuluje, ale vydrží žehlit podstatně déle.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Tefal, Eta, Hoover