zpět

Na zahrádce i na balkoně. Tam všude lze pěstovat ovoce

Pěstování ovoce na vlastní zahradě je již pár let opět trendy. Díky novým odrůdám si radost z vlastní sklizně ovšem mohou užívat i ti, kteří mají pouze balkon.

Domácí ovoce je zkrátka domácí. Rozdíl mezi chutí kupovaných jablek, hrušek, jahod nebo třeba malin a těch, které jsme krásně zralé utrhli na zahradě chvilku před konzumací, je obrovský. Pochopitelně ve prospěch domácí úrody.

Praktické uspořádání zahrady

Ovocné stromky i keře obvykle vysazujeme v zahradě dle jejich potřeb, aby dobře prospívaly. Pokud to základní požadavky dovolí, vyplatí se přistupovat k této činnosti trochu kreativně. To znamená, že ne vždy musí být například bobuloviny součástí užitkové části zahrady, ale na vysokém kmínku se budou krásně vyjímat i v záhonu letniček. V omezeném prostoru zahrady je lepší ovocné stromky tvarovat, nejlépe do špalíru. V takovém uspořádání se pěkně vyjímají u zdi nebo plotu.

Balkonové pěstování

Řada moderních stromkových výpěstků má tak slabý růst, že je můžeme nastálo kultivovat v nádobách. Proto se také hodí na balkon nebo terasu. Ve zmenšené formě se dnes pěstují i tradiční ovocné stromy, jako je jabloň, hrušeň, třešeň, broskvoň nebo švestka. A není pravdou, že malé stromy rodí pouze malé plody. Právě naopak, některé druhy těchto trpasličích variant se pyšní stejně velkým ovocem, jaké sklízíme z klasických stromů.

Pro kbelíkovou kulturu se ideálně hodí nízké kmínky, které dosahují maximálně jednoho metru. Tak stromek svou celkovou výškou nepřesáhne jeden a půl metru.

Ve velkých květináčích, případně kbelících, se dají pěstovat téměř všechny druhy bobulovin, od tradičních, jako je angrešt, rybíz, či jahody, přes borůvky nebo ostružiny, až po exotickou mochyni peruánskou.

Pomocník vždy při ruce

Běhat do zahradnictví pro radu, případně si zvát na ostříhání stromku na terase zahradníka, se nevyplatí. Šikovnou pomoc, a navíc vždy při ruce, nabízí krásná publikace Ovocné dřeviny a bobuloviny od Kathariny Adamsové, kterou vydala Euromedia Group v edici Esence. Autorka se v ní zaměřuje na praktické i méně tradiční způsoby pěstování ovoce. Obrazová publikace je doplněná o praktické rady, a dokonce nechybí ani pár ovocných receptů.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Euromedia Group / Esence, Depositphotos, Pixabay

Na zahrádce i na balkoně. Tam všude lze pěstovat ovoce Na zahrádce i na balkoně. Tam všude lze pěstovat ovoce Na zahrádce i na balkoně. Tam všude lze pěstovat ovoce
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty