O málokteré bylince byste mohli říci, že je trendy. Tedy až na medvědí česnek, kterému rok od roku přibývají příznivci, a to dokonce i na sociálních sítích, kde má svůj stále se rozrůstající fanklub.
Podle jednoho výkladu přišel medvědí česnek ke svému druhovému jménu díky medvědům, kteří ho prý na jaře vyhledávají, aby si po dlouhém zimním spánku vyčistili žaludek. Z jiných zdrojů ale vyplývá, že tuhle bylinku konzumovali už staří Germáni, kteří věřili, že jim dodá medvědí sílu.
Ať tak, či onak, je jisté, že v podlouhlých, hustě rostoucích zelených listech se skrývá spousta významných látek jako vitamíny, minerály, sirné sloučeniny, jód a řada dalších.
V přírodě i na zahradě
Medvědí česnek roste ve volné přírodě, zejména v lužních lesích. Najdete ho na vlhkých a stinných místech v době od konce března do poloviny května. Bohužel na něj někteří lidé pořádají doslova nálety, takže často dochází i k ničení takto zajímavých a jedinečných míst. Přitom si medvědí česnek můžete snadno vypěstovat nejenom na zahradě, ale i v nádobě na balkóně nebo terase. Na zahradě se mu bude dařit rovněž na stinných a vlhčích místech, často se sází ke stromům, které mu poskytují nezbytný stín a udržují vlhko.
Kdy ho sbírat?
Sbírají se listy a také cibulky. Listy trhejte právě v tomto období až do poloviny května. Medvědí česnek zatím nekvete, takže listy mají nejvíc účinných látek. Koncem léta se pak sbírají cibulky. I když se bylinka objevuje jen krátce, je nejlepší ji konzumovat hned, v čerstvém stavu. Dá se sice sušit, jenže tak ztrácí vůni i typickou česnekově štiplavou chuť. Česnek můžete rovněž mrazit. Také se z něj vyrábí pesto a hodí se všude tam, kde byste použili pažitku nebo petržel.
Síla zdraví
Nejenom medvědi, ale i lidé potřebují po dlouhé zimě ozdravit organismus a medvědí česnek má všechny předpoklady k tomu být kvalitním pomocníkem. Funguje totiž jako „úklidový prostředek“. Pomáhá organismu zbavit se přebytečné vody, pročistí a ozdraví střevní mikroflóru, mírně rozšiřuje cévy nebo snižuje krevní tlak. Jelikož dokáže tělo zbavit některých mírnějších infekcí, jak v zažívacím traktu, tak například i na průduškách, bývá někdy označován jako přírodní antibiotikum.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay