zpět

Když sluníčko svítí tam, kam nemá, je třeba zatáhnout roletu …

Komu by se nelíbily hřejivé sluneční paprsky, zejména po nevlídném zimním období, kdy jsme slunce téměř nezahlédli. Jenže i v tomhle případě platí, že čeho je moc, toho je příliš a nezbývá, než se před nimi schovat.

Možností jak odstínit byt či dům a zabránit v jarních a letních měsících jeho přehřívání je spousta. Nejenom praktickou, ale i estetickou hodnotu v sobě skrývají rolety.

Moderní doplněk interiéru

Naštěstí už jsou dávno pryč doby, kdy roletu představoval model podivně zelené barvy, který při stažení vyvolával spíš deprese než pocit útulného domova. Dnešní moderní rolety se tak se svými předchůdkyněmi nedají vůbec srovnat. Jsou mnohem dokonalejší, a to s ohledem na technickou i designovou stránku. Pokud jde o materiál, na trhu se dá najít spousta typů látek. V zásadě byste měli vybírat podle toho, jak velké zastínění v interiéru potřebujete. Vzhledem k tomu, že se velmi pozvedla kvalita látek, jejich vzory ani barvy rozhodně nevyblednou hned po první sezóně. Kromě klasických dnes o rolety nezůstávají ochuzená ani střešní okna.

Efektní „roleta z Říma“

Klasická navíjecí roleta vám přijde fádní a rádi byste si do interiéru pořídili něco zajímavějšího?  Takový požadavek mohou splnit takzvané římské rolety. Rozdíl mezi nimi a klasickými tkví v tom, že se u „římanek“ látka nenavíjí na rolo, ale při vytahování se skládá směrem vzhůru v horizontálních skladech. Vzhledem k tomuto typu skládání a rozmanitosti používaných materiálů jsou římské rolety nejenom praktické, ale také velmi dekorativní. Pokud neseženete model, který by zapadnul do stylu vašeho interiéru, rozhodně využijte možnosti nechat si je ušít na míru. Tu dnes nabízí řada firem. Víte, že římské rolety jsou natolik atraktivní, že se na jejich výrobě podílely také ikony světové módy a designu? Látky pro tento účel navrhl například světoznámý designer Karim Rashid nebo proslulé módní značky jako Pierre Cardin, Christian Lacroix a našla by se i řada dalších.

V minulosti jste si římské rolety mohli pořídit pouze na klasická okna. V současnosti se už dá vybírat i z nabídek pro okna střešní. Rolety se ovládají manuálně nebo dálkově na elektrický, případně solární pohon.

Rolety před okny

Zajímavou možnost ochrany bytu představují takzvané screeny. Jedná se o rolety, jejichž podstatu tvoří speciální technická tkanina vyrobená ze skelných nebo polyesterových vláken potažených PVC. Ochrání vás nejenom před sluncem, ale i zvědavými pohledy zvenku, což ovšem nijak nesnižuje komfort vašeho výhledu, protože látka je z vnitřní strany průhledná. Podstatné je, že do interiéru propustí maximálně 15 % sluneční energie, takže uvnitř zůstává příjemné klima. Kromě toho screeny slouží jako účinná ochrana proti nepříjemnému hmyzu. Dají se využít i v zimních zahradách, altánech, zahradních pergolách anebo na terasách.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Starsun, Bematech

Když sluníčko svítí tam, kam nemá, je třeba zatáhnout roletu … Když sluníčko svítí tam, kam nemá, je třeba zatáhnout roletu … Když sluníčko svítí tam, kam nemá, je třeba zatáhnout roletu …
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty