zpět

Interiéry jsou jako příběhy. Jeden z mnoha od světoznámého architekta Adolfa Loose se otevřel v Plzni

U příležitosti Mezinárodního dne památek byl minulý týden veřejnosti letos vůbec poprvé zpřístupněn doposud nezrekonstruovaný Loosův interiér na Klatovské třídě 19.

Každý z interiérů, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, se pyšní nejen prvotřídním designem, ale skrývá v sobě i jedinečný příběh. Podobně je tomu také v případě bývalého bytu továrníka Huga Semlera na Klatovské 19, který si na počátku třicátých let minulého století nechal od Adolfa Loose v prvním patře svého domu navrhnout interiér.

Z původní podoby interiéru obloženého mramorem fantastiko se dochovala sice jenom jídelna, salon a hudební salonek, nicméně i tak je z nich patrná krása a nadčasovost Loosovy  práce.

V průběhu druhé světové války zde sídlilo velitelství wehrmachtu a prostor se proměnil v kanceláře. V květnu 1945 byla v tehdejší pracovně dokonce podepsána kapitulace. Po válce dům využívala Československá armáda.

Kdy na prohlídku?

Komentované třicetiminutové prohlídky se zde konají pouze několikrát ročně. V nejbližším termínu si můžete interiér na Klatovské 19 prohlédnout v sobotu 4. května 2019 během Slavností svobody a poté v sobotu 15. června 2019 u příležitosti Evropského dne židovské kultury. První prohlídka začíná v 10.00, poslední končí v 15.30.

Pozor na to, že vstupenky nelze koupit na místě, ale v Turistickém informačním centru anebo online.

Více info na: www.visitplzen.eu, www.adolfloosplzen.cz

 

Interiéry jsou jako příběhy. Jeden z mnoha od světoznámého architekta Adolfa Loose se otevřel v Plzni Interiéry jsou jako příběhy. Jeden z mnoha od světoznámého architekta Adolfa Loose se otevřel v Plzni Interiéry jsou jako příběhy. Jeden z mnoha od světoznámého architekta Adolfa Loose se otevřel v Plzni
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty