zpět

Malování velikonočních vajíček je fajn zábava jak pro děti, tak pro rodiče

K oblíbeným velikonočním tradicím patří barvení a zdobení vajec. Je to také hezký způsob, jak děti blíže seznámit s podstatou Velikonoc a umožnit jim poznat nové zvyky.

Víte, že v Evropě se první barvená vejce objevila v 18. století? Měla červenou barvu, což podle jedné legendy symbolizovalo Kristovo vzkříšení. Vyfouknutá vajíčka se ale začala malovat až po druhé světové válce. Tak vznikly kraslice. Vajíčka se dají barvit přírodním způsobem, například v cibulových slupkách, nebo voskem, moderními barvami a různými technikami, které vejce leckdy proměňují v hotové umělecké dílo.

Základní pomůcky

Pro barvení budete potřebovat vejce uvařená natvrdo nebo vyfouknutá. Dále misku, hrnek či sklenici, které zvládnou vysokou teplotu, ocet, horkou vodu, potravinářské barvivo, pomůcku k vyndání vajec z roztoku. Další pomůcky se pak odvíjejí od toho, pro jakou techniku zdobení se rozhodnete. Nikde není psáno, že musíte používat pouze klasická slepičí vejce. Pokud máte možnost, vyzkoušejte i křepelčí nebo pštrosí, která se dají koupit na farmách. Jejich cena je pochopitelně vysoká, ale namalovaná mohou posloužit i jako atraktivní velikonoční dárek. 

Postup

Vajíčka uvařte stejným způsobem, jako to děláte obvykle. Pokud se rozhodnete pro kraslice, musíte vejce nejprve vyfouknout. Špendlíkem nebo jehlou udělejte po obou stranách vajíčka dírku. Na spodní by měla být větší. Poté vyfoukněte obsah do misky. K bezpečnému vyfukování vajec existuje speciální pomůcka, vyfukovač, kterým snadno zbavíte vajíčko obsahu. Nezapomeňte vnitřek vejce vypláchnout teplou vodou. Pokud chcete mít vajíčka barevná, podle návodu si připravte barvicí směs.

Veselé dekorace

Vajíčka ozdobí talíř či misku už jenom svou barevností. Děti je rády přizdobují obtisky či samolepkami. Dají se na ně nalepit peříčka, flitry, kousky látek, případně je můžete ozdobit drátky. Minimalistické zdobení oceníte ve chvíli, kdy zkrátka nemáte dostatek času na klasické barvení a další dekorování. Stačí, když vezmete fixu a na bílé skořápky namalujete veselé obličeje a k nim přidáte jednoduché vzory. Koledníky ale překvapíte i vtipnými hláškami nebo legračními přáníčky k Velikonocům napsanými na skořápce. Kreativitě se v tomhle směru rozhodně meze nekladou.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Depositphotos, Westwing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malování velikonočních vajíček je fajn zábava jak pro děti, tak pro rodiče Malování velikonočních vajíček je fajn zábava jak pro děti, tak pro rodiče Malování velikonočních vajíček je fajn zábava jak pro děti, tak pro rodiče
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty