Krásný trávník je chloubou každého správného zahrádkáře či majitele rodinného domu. Pokud není jeho stav po zimě zcela ideální, je třeba ho trochu oživit správnou péčí. Tu mu dodáte pouze při správném určení příčiny problému.
Péči o trávník byste měli začít takzvanou vertikutací, což je, zjednodušeně řečeno, naříznutí travního drnu tak, aby vznikl prostor pro růst nové trávy a zabránilo se rozrůstání mechu a plevele. Vertikutace zlepší provlhčení půdy a umožní, aby se k trávníku lépe dostalo hnojivo.
Co s fleky a lysinami?
Na trávníku se mohou objevit světlá, žlutá či lysá místa. Hlavními příčin je celá řada. Nejčastějším důvodem ale bývá nedostatek živin, světla nebo vody, anebo naopak přílišná vlhkost. Živiny trávníku dodají speciální hnojiva určená na konkrétní typ trávníku. Nedostatku světla lze předejít výsevem speciálního trávníku určeného pro zastíněné plochy. Pokud je trávník příliš vyschlý, nesekejte trávu na krátko a na suchá místa vysejte trávník určený do sucha. Jestliže je trávník naopak moc vlhký a hromadí se v něm voda, je třeba zvýšit jeho propustnost, tedy vybudovat drenáž, půdu zkypřit, použít vertikutaci apod.
Boj s plevelem a mechem
Mech a plevele odstraníte z trávníkové plochy s pomocí prostředků pro hubení plevele a mechu. Abyste zabránili jejich dalšímu růstu, musíte o trávník správně pečovat. Tedy ho pravidelně zavlažujte a hnojte. Trávník nestříhejte na méně než čtyři centimetry a na jaře proveďte vertikutaci. Mech může vznikat také v důsledku příliš nízkých hodnot pH půdy. Jejich hodnotu zjistíte na základě analýzy půdy. Při příliš nízkých hodnotách pH se doporučuje zavápnění.
Jak na čarovné kruhy?
V půdě chudé na živiny, v půdě písčité či zhutnělé, s absencí půdní kultury, se často objevují dva až pět centimetrů velké houby, které bývají uspořádány do tvaru kruhu a na zemi tvoří vodě nepropustný houbový spletenec – podhoubí. Při mírném výskytu trávník zachráníte okamžitým hnojením s obsahem dusičnanů. Pokud to nepomůže, je třeba provést hloubkové zkypření a odstranění zhutnělé půdy. Při velkém výskytu bývá nutné hloubkové odstranění trávníku a založení nového.
Pozůstatek zimy – sněžná plíseň
Toto onemocnění způsobuje mokrá hniloba a projevuje se v zimním období či těsně po něm. Nejprve na trávníku vznikají malé kruhové skvrny, které se v některých situacích mohou velmi rychle rozrůstat. Zejména při dlouhodobém pokrytí trávníkové plochy sněhem nebo listím, při výkyvech teplot kolem bodu mrazu, během mírné zimy anebo při silném hnojení dusičnany a zavápnění před zimou. Skvrny sice při vyšších teplotách zmizí, ale napadené části byste měli shrabat a odstranit. Jako určitá forma prevence funguje provzdušňování půdy na jaře a odstranění spadaného listí na podzim. V této době rovněž není vhodné trávník vápnit.
Nepěkné řasy
Pokud jste zaznamenali na trávníku černý povlak, jde o řasy, které se vyskytují zejména v období mírných zim a hlavně na půdách, v nichž se hromadí voda. Zbavíte se jich vertikutací a následným shrabáním. Současně je třeba použít draselné hnojivo a zlepšit strukturu půdy.
Připravila: redakce
Foto: HornbachCZ, Pixabay