zpět

Ve jménu blahodárného a designově povedeného stínu

Předpověď počasí naznačuje, že ani letos slunce neukáže svou přívětivou tvář, ale naopak nám pořádně zatopí. Je tedy nejvyšší čas se zamyslet nad interiérovým zastíněním.

Spoustu možností nabízí látkové stínění, kterým můžete vyladit jednotlivé místnosti doslova na míru požadovanému stylu. Anebo jim s pomocí kontrastních rolet, závěsů nebo japonských stěn vtisknout originální tvář. Zastínění lze už dnes vyrobit nejenom z látek dostupných na trhu, ale také podle vlastních návrhů.

V obývacím pokoji a ložnici

Při výběru stínicí techniky do obývacího pokoje a ložnice závisí prvotní rozhodnutí na tom, zda využíváte i exteriérovou stínicí techniku. Pokud ano, nebojte se sáhnout po látkách spíše dekorativnějších, které vkusně doplňují textilie využité v interiéru. Záleží také na celkovém pojetí místností, tedy zda dáváte přednost co nejvzdušnější atmosféře anebo toužíte spíš po intimnějším prostředí.

Jestliže vaše okna postrádají venkovní zastínění, pak je nutné k požadavku na design přidat ještě požadavek na funkčnost, tedy zda má být stínicí technika plně zatemňující, zda je pro vás důležitá i termoregulace a podobně. Podle toho je totiž třeba následně zvolit materiál.

Při výběru stínění do ložnice myslete rovněž na to, že se jedná o místo určené k odpočinku, takže přednost by měly dostat látky v tlumených odstínech, které navozují klid a přispívají k potřebné relaxaci.

V koupelně a pracovně

Jak koupelna, tak i pracovna představují specifické prostředí, koupelna navíc značně zátěžové. Do tohoto prostoru se tak hodí látky, které jsou vhodné pro vlhké prostředí, což je na látce vyznačeno piktogramem. Řada lidí si v koupelně potrpí na intimitu prostředí. Patříte-li mezi ně, sáhněte po látkách typu blackout, které zaručují nepropustnost světla a samozřejmě zamezují i pohledu zvědavých očí zvenku …

Do pracovny vybírejte materiál podle toho, kolik času v ní denně trávíte a jakou práci zde vykonáváte. Například při intenzivní práci s počítačem je potřeba použít látky přímo určené pro tyto prostory. Látky jsou málo propustné nebo rozptylují světlo tak, aby se neodráželo od monitoru a neznepříjemňovalo činnost. I v tomto případě je dané použití vyznačeno na látce piktogramem. V pracovně dobře fungují také blackouty.

 

Text: redakce

Foto: Isotra, Diamonddesign

Ve jménu blahodárného a designově povedeného stínu Ve jménu blahodárného a designově povedeného stínu Ve jménu blahodárného a designově povedeného stínu
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty