Zahrádkáři jí nemohou přijít na jméno, protože jim svými plnými žlutými květy ničí trávníky. Bylinkáři a všichni, kteří trpí určitými neduhy, ji - obzvlášť na jaře - velebí. Tak rozporuplná je smetanka lékařská, známější pod lidovým jménem pampeliška.
Boj s pampeliškou občas připomíná boj s větrnými mlýny. I když vy děláte všechno pro to, abyste ji ze zahrady dostali, stačí liknavý přístup souseda, který nechá pampelišku vykvést. Zákon schválnosti je totiž neúprosný, takže paraplíčka vítr rozfouká samozřejmě na vaši zahradu.
Jak se jí zbavit?
Zkušený zahrádkář vám řekne, buď založit nový trávník, nebo prodat zahradu. Likvidace pampelišky není jednoduchá, protože rostlina má mohutné dlouhé kořeny. Aby se dál nerozrůstala, je třeba je vybrat všechny. Použití chemie je sice nejjednodušší, ale je to pořád chemie. Takže pokud se chcete obejít bez ní, zkuste vytrhávač plevele.
Ale proč byste to dělali?
Když už jsme o pampelišce řekli A, musíme říci i B. Smetánka lékařská je totiž nejenom plevel, ale také léčivka, která je obzvlášť na jaře vyhledávaná zejména pro svou schopnost odstraňovat z těla odpadní látky. V každé z jejích částí se skrývají důležité složky, které napomáhají prevenci i léčbě různých onemocnění
Čistička organismu
Zejména kořen pampelišky dokáže z těla odstranit odpadní látky a tím upravit nejenom činnost ledvin a jater, ale také s nimi souvisejícího trávení. Kromě toho představuje i velkou podporu pro diabetiky, protože snižuje hladinu glukózy v krvi. Rovněž upravuje hladinu cholesterolu, krevní tlak navrací k normálním hodnotám a dokonce pomáhá při léčbě revmatismu nebo dny. Oblíbený je při zánětu žaludku, ledvinových kamenech či potížích s močovými cestami. Důvodem jeho všestrannosti a hlavně účinnosti jsou látky, které obsahuje. Najdete v něm například hořčiny, třísloviny, inulin, cholin, aminokyseliny, silice nebo minerální látky, jako draslík, mangan či měď.
Do salátu
Až budete připravovat jarní salát, nezapomeňte do něj přidat i listy pampelišky. Obsahují totiž vitamíny A, B, C a D a také draslík, vápník, železo, betakaroten a křemík. Chutnají sice mírně nahořkle, ale zato zlepšují trávení a jako příjemný kosmetický efekt nepochybně oceníte i fakt, že zlepšují pleť.
Žlutá krása
Svou úlohu v lidovém léčitelství mají i krásné žluté květy. Tradičně se z nich vyrábí pampeliškový med a sirup, které se osvědčily při léčbě dýchacích cest. Květy smetánky lékařské se dají také sušit. Ovšem pozor, pouze na začátku kvetení. Jinak se vám totiž může stát, že se v plné zralosti při sušení promění v armádu bílých padáčků, jichž se budete docela obtížně zbavovat.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay