zpět

Vášnivá, smyslná a pořádně romantická. To je červená

Je máj, lásky čas. Charakteristickou barvou těchto citů je právě červená. Její množství přímo souvisí s úrovní vnímané energie. Červená přitahuje pozornost, proto je vhodná všude tam, kde chceme zvýraznit určitý prvek.

Je to barva činu. Svým projevem nutí k aktivitě, ať již pracovní, studijní nebo partnerské. Vezměte si na sebe červenou košili nebo halenku a vnímejte sebedůvěru, kterou ve vás tahle barva podnítí. Jak už bylo řečeno, červená vyvolává pozornost a zájem. Probouzí v lidech nadšení pro určité věci, události a může tak vést k rychlým, někdy bohužel i poněkud zbrklým rozhodnutím. Červenou barvou se rádi obklopují lidé extrovertní, odvážní, ale také teatrální a samozřejmě zamilovaní.

V interiéru

Ačkoli v některých lidech může červená vyvolávat příjemné emoce, je třeba ji v interiéru používat s co největší opatrností. Tahle barva totiž pocitově mění charakter místnosti. Jednak díky své síle zvyšuje pokojovou teplotu, a za druhé, použitá ve větší míře, může u citlivějších jedinců způsobovat nervozitu a dokonce nespavost. Na druhou stranu, pokud ji použijete v kuchyni, podpoří chuť k jídlu.

Oživující doplněk

Červená je barva doplňková. Pokud byste si vymalovali místnost červenou a zařídili ji rovněž v červené, vydržíte v ní sotva půl dne, protože vás brzy začne bolet hlava a budete podráždění. Něco jiného ovšem je, pokud ji použijete jako akcent v nepříliš výrazném prostoru. Zajímavá je i kombinace červené s ostatními barvami. Slušet jí to bude zejména ve společnosti černé. Bílá barva dodává červené více důstojnosti a zmírňuje její hektickou dynamičnost. Skvěle bude červená působit vedle zelené. Ostatně ne nadarmo je tato kombinace tradiční zejména o vánočních svátcích, kdy by vše mělo působit slavnostně.

Hra odstínů

Neexistuje jedna červená, ale řada odstínů. Rudé tóny dávají svému okolí či nositelům vášeň a moc. Příznačná je pro ně akce. Hodí se všude tam, kde probíhá společenský život. Hlubší tóny červené, odstíny přecházející do vínové, mění charakter této barvy směrem k většímu nadhledu. Uplatníte ji v dámském budoáru nebo dívčím pokoji. I červená může působit uklidňujícím dojmem. Tedy především cihlový odstín, který zdůrazňuje rozvahu, stabilitu a zralost. Veselého rajčatového tónu lze docílit smícháním červené se žlutou. 

A co vy, jakému odstínu červené dáváte přednost?

Připravila: redakce

Foto: Depositphotos

 

Vášnivá, smyslná a pořádně romantická. To je červená Vášnivá, smyslná a pořádně romantická. To je červená Vášnivá, smyslná a pořádně romantická. To je červená
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty