Pokud se zajímáte o moderní architekturu, rozhodně byste si neměli nechat ujít výstavu s krátkým, ale všeříkajícím názvem JIŘIČNÁ. Ta se koná až do 12. srpna v pražské galerii DOX.
Jméno architektky Evy Jiřičné, která letos slaví významné životní jubileum, se mezi osobnostmi světové architektury vyskytuje právem, jak dokazuje její celoživotní práce. Centrum současného umění DOX ve spolupráci se studiem AI DESIGN připravilo k této příležitosti rozsáhlou výstavu představující průřez její profesní dráhou od šedesátých let minulého století až do současnosti.
Výstava JIŘIČNÁ prezentuje formou multimediální instalace tvorbu Evy Jiřičné, která jako jedna z nemnoha žen dokázala uspět v donedávna ryze mužské profesi a vybojovala si své místo mezi významnými světovými architekty.
Významné realizace
Na výstavě si prohlédnete nejenom ukázky z originální projektové dokumentace i architektonické modely, ale také například monumentální skleněné schodiště, které Eva Jiřičná vytvořila pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David.
High-tech škola
Architektka Eva Jiřičná je sice spojována hlavně s high-tech školou, ale v její tvorbě se dají vysledovat i stopy organické či minimalistické architektury. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, a především soulad mezi formou a funkcí. Díky svému technickému i výtvarnému vzdělání ve svém díle uplatňuje výtvarné i exaktní myšlení, což je pro architekturu ideální kombinace.
Zahraniční zkušenosti
Po emigraci do Anglie v roce 1968 se Eva Jiřičná podílela na řadě zajímavých projektů. V sedmdesátých letech spolupracovala na projektu nového přístavu v Brightonu, anebo na návrzích butiků a obchodů v slavném obchodním domě Harrods. S architektem Richardem Rogersem, mimo jiné autorem slavného pařížského Centre Pompidou, navrhovala na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let sídlo londýnské společnosti Lloyds. V té době se jednalo o nejprogresivnější projekt londýnské City představující smělý eruptivní tvar z oceli, skla a betonu. Kromě toho ale tvořila v Londýně, New Yorku, Paříži, Los Angeles a dalších světových metropolích.
V Londýně založila v roce 1984 architektonické studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 v Praze spolu s Ing. arch. Petrem Vágnerem studio AI DESIGN, které letos slaví 20 let své existence. Na řadě projektů spolupracovala s prezidentem Václavem Havlem. Vytvořila pro něj například Oranžérii v Královské zahradě na Pražském hradě nebo přestavbu interiérů kostela sv. Anny. Díky svým dalším významným českým projektům – budovám Univerzity Tomáše Bati a Kongresového centra ve Zlíně se mohla vrátit i do rodného města.
Pro svoji koncepční a technickou důslednost si Eva Jiřičná získala respekt a uznání po celém světě. Je držitelkou řady prestižních ocenění, z nich k nejvýznamnějším patří Řád Britského impéria (1994), Jane Drew Prize za mimořádný přínos postavení žen v architektuře (2013) či Medaile za celoživotní přínos v architektuře, která jí byla udělena na London Design Festivalu v roce 2018.
Více na www.dox.cz
Foto: Centrum současného umění DOX