Nebojte se, nebudeme vás nabádat k nekalým činnostem, z nichž vás usvědčí otisky prstů. Bude tu o nich sice řeč, ale jen v souvislosti s úklidem. Dojem z dokonale vypadajícího a udržovaného nábytku totiž velmi snadno zkazí i taková maličkost, jakou jsou otisky prstů na jeho povrchu. Moderní technologie si ale umí s touto „hrozbou“ poměrně dobře poradit.
Při výběru nábytku proto myslete i na tento detail, který dokáže poměrně rychle zkazit radost z jinak hezkého zařízení, ale hlavně vám přidělá práci, protože budete jednotlivé nábytkové kousky věčně obíhat s hadříkem v ruce.
Co umí matný povrch?
Matné povrchy velmi dobře eliminují nejenom světelné odlesky, ale také nechtěné otisky prstů. Celé „kouzlo“ tkví ve výrobním zpracování matu, do kterého se řadí akryláty a lamináty. Vhodným příkladem jsou akrylátová dvířka se speciální povrchovou úpravou T.acrylic, na níž nenajdete otisky ani mokrých, ani suchých prstů. Ulpívání otisků prstů vás nemusí trápit ani u dalšího, tentokrát laminátového povrchu materiálu FENIXX. Ten je zpracovaný s pomocí moderní technologie využívající tvrzení akrylových pryskyřic elektronovým paprskem, kdy se na povrchu vytváří jednolitá vrstva tvořená nanočásticemi, které mu dávají sametovou hebkost na dotek a trendy vzhled s jedním z nejhlubších stupňů matu, a samozřejmě jedinečné vlastnosti, mezi nimiž vyniká vysoká odolnost vůči otiskům prstů.
A co lakovaný nábytek?
I s ním si poradí moderní technologie, a to v rámci zpracování, kdy je během lakování nábytku tento zbaven elektrického náboje, a stává se tak maximálně antistatickým. Dokáže tedy efektivně eliminovat ulpívání prachu a rovněž tvorbu otisků prstů. Pokud plánujete nákup lakovaného nábytku, rozhodně se nezapomeňte zeptat i na tuto funkční stránku.
Umyvadlům se šmouhami zvoní hrana
Není nic horšího než věčně čistit umyvadla od šmouh a nečistot, které se na jejich povrchu tak rády usazují. Tohoto nepříjemného úkonu se zbavíte poměrně snadno, a sice speciální sadou přípravků vytvářejících hydrofobní povrchovou úpravu odpuzující vodu. Za tímto efektem opět hledejte nanotechnologie. Po nanesení přípravků na sanitární keramiku nebo zrcadla nanovrstva vytvoří ochranný povlak, který zvyšuje hygienické vlastnosti a zabraňuje usazování nečistot, bakterií a tvorbě plísní i vodního kamene. Veškeré nečistoty se nabalí na kapky vody a po materiálu stečou.
Pískované sklo bez otisků
Pro pečlivé hospodyňky jsou utrpením skleněné povrchy, protože na nich se vždy nějaký otisk najde. A ten je vidět i na pískovaném skle. Výrobci proto přišli s nanotechnologickou ochranou, spočívající ve speciální nanovrstvě, která právě u pískovaného skla vyplní veškeré prohlubně po pískování a vytvoří tak téměř jednolitý hladký povrch. Kromě otisků prstů navíc odpuzuje i nečistoty, takže úklid bude hračka.
Ušmudlané vypínače
Kdo by se zabýval vypínačem, řeknou si nejspíš mnozí. Jenže často pak zjistí, že právě vypínač je tím nejušmudlanějším kouskem v interiéru. Ovšem i v tomto případě uniknete nežádoucím otiskům prstů s pomocí matného provedení rámečků.
Stopy na klice
Pokud bychom měli jmenovat interiérové prvky, jichž se dotýkáme snad ještě častěji než vypínačů, tak to jsou jednoznačně dveřní kliky. Ani pro jejich povrch přitom nemusí nevábné otisky prstů představovat žádnou hrozbu. Stačí věnovat pozornost správnému výběru čisticích prostředků, které si hravě poradí s otisky na materiálech, jako je titan či matný nikl. Navíc je lze využít i na dveřní kování a další povrchy vyrobené ze stejného materiálu.
Připravila: redakce
Foto: DŘEVOJAS, JAP FUTURE, M& T Kliky, OBZOR – domovní vypínače, TRACHEA