zpět

Jarní alergeny útočí. Jak se jim co nejlépe bránit?

Různými alergiemi trpí dva a půl milionů Čechů. Řada z nich má v době pylových alergií potíže nejenom venku, ale i doma. Tomu se ovšem dá předejít výběrem vhodné čističky vzduchu.

Kvetoucí pole, stromy a další rostliny představují pro řadu z nás doslova pohromu projevující se kýcháním, zarudlýma očima, rýmou a řadou dalších alergických příznaků. To je také důvod, proč se většina pylových alergiků v jarním období zdržuje spíš v uzavřených prostorách. Jenže tam se pyl často dostane také. Stačí například, abychom vyvětrali. Kromě klasických tipů, jako je pravidelné převlékání postelí, utírání prachu, omezení textilií, využívání HEPA filtru u vysavačů, alergikům usnadňuje život čistička vzduchu, která slouží k odstraňování nečistot z ovzduší v místnostech.

Jak si vybrat vhodný model?

Pokud jste se rozhodli pořídit si čističku vzduchu, měli byste se při výběru orientovat především podle typu nečistot, kterých se potřebujete zbavit. Dalším důležitým parametrem je velikost místnosti, ve které bude čistička pracovat. Při hledání vhodného modelu se proto ptejte na filtraci a výkon přístroje.

Co čekat od filtrace?

Jak už jsme naznačili, filtrace by vás měla zbavit nežádoucích příměsí v ovzduší. Nejspolehlivější je v tomto ohledu takzvaný HEPA filtr, jenž zachycuje ze vzduchu nejenom alergeny, ale také viry, bakterie, plísně a pevné částiče. Plus představuje vysoká účinnost zachycení prachu dosahující až sta procent. Součástí HEPA filtru, který je třeba pravidelně měnit, by měl být i uhlíkový filtr. Ten zbavuje ovzduší různých nepříjemných pachů.

Na trhu existují čističky s elektrostatickým filtrem, který se od předcházejícího liší tím, že neumí pohltit pachy a je omyvatelný. Jestliže se rozhodnete pro vodní filtr, počítejte s menší účinností, přibližně kolem padesáti až sedmdesáti procent, a pravidelnou údržbou. Čistička s tímto filtrem sice funguje i jako zvlhčovač vzduchu, ale nehodí se pro alergiky. Z nejčastěji používaných je třeba zmínit také fotokatalytický filtr, který funguje na bázi UV záření a navíc umí z ovzduší odstranit i jedovaté látky.

Vzduchový výkon

To, nakolik bude vzduchový výkon čističky kvalitní, se odvíjí od množství vzduchu přefiltrovaného za jednu hodinu. Platí, že během hodiny by to mělo být přibližně dvaapůlkrát. Máte-li doma alergika tak čtyřikrát za hodinu. Konkrétní vzduchový výkon, který bude nutný pro váš interiér, zjistíte podle jednoduchého vzorce: plocha podlahy v metrech čtverečních krát výška stropu v metrech krát 2,5 (běžný spotřebitel) nebo krát 4 (v případě alergika). Podle výsledného čísla byste pak měli vybírat čističku.

Hlučnost

Počítejte s tím, že čistička s vyšším výkonem může být hlučnější. Na druhou stranu většina čističek není při minimálních otáčkách téměř slyšet. Jestliže počítáte s čištěním vzduchu i v noci, měla by mít čistička takzvaný tichý režim, protože hluk nesmí přesahovat třicet decibelů.

Něco navíc

Určitě není od věci, když bude mít čistička vzduchu některé vychytávky, které oceníte v běžném provozu. Tak například to může být regulace výkonu, díky níž snížíte výkon a tím i hluk. Tuhle vlastnost oceníte zejména v noci. Samozřejmostí by měl být indikátor znečištění filtrů a vlastní regulace výkonu, kdy čistička sama reaguje na změny kvality vzduchu. Hodit se bude i časovač nebo dálkové ovládání. Řada čističek je dnes opatřená systémem home connect, takže ji můžete s pomocí mobilního telefonu či počítače ovládat dle aktuální potřeby.

Připravila: redakce

Foto: DYSON, ROWENTA

Jarní alergeny útočí. Jak se jim co nejlépe bránit? Jarní alergeny útočí. Jak se jim co nejlépe bránit? Jarní alergeny útočí. Jak se jim co nejlépe bránit?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty