Vlastně bychom mohli dokonce říci, že to bude pořádný ořech, protože vtěstnat do malého prostoru alespoň základní vybavení bývá leckdy nad lidské síly. A jelikož obývák nenafoukneme, musíme si poradit jinak …
V první řadě je třeba si promyslet, k čemu všemu bude obývací pokoj sloužit. Scházíte se v něm pouze s nejbližší rodinou? Anebo pravidelně zvete na návštěvu větší společnost? Jezdí k vám příbuzní zdaleka, takže návštěva bývá spojená s noclehem? Má obývák kromě společenské i pracovní funkci?
Odpovědi na všechny tyto otázky vám pomohou lépe si ujasnit, co všechno by v obývacím pokoji nemělo chybět. Nedostatek prostoru vám pak pomůže vyřešit víceúčelový nábytek. Tedy takový, který kromě základní funkce nabídne i další využití.
Nocleh pro pocestné
Kromě tradiční rozkládací sedací soupravy existují i sedačky tvořené více prvky, jež se dají libovolně přesouvat, takže z nich snadno vytvoříte příležitostné lůžko pro návštěvu, která se rozhodla přespat. Pokud jde o další účel, sedačka by měla vždy obsahovat úložný prostor. Ten ovšem nemusíte využívat pouze pro lůžkoviny, ale například k ukládání sezónních věcí.
Pracovní zázemí
Dnes oblíbená práce doma, neboli home office, vyžaduje vhodný prostor, kam můžeme položit počítač nebo jiné pracovní pomůcky. Na první pohled to vypadá, že jediné místo, které se v malém obýváku najde, je na sedačce. Takové řešení má ovšem negativní vliv na zdraví, takže je z dlouhodobého hlediska nevhodné. Jelikož jsou si návrháři vědomi toho, že se velké byty stávají stále nedostupnějšími, a to zejména pro mladé lidi, přicházejí s řadou řešení, jak dodat nábytku multifunkčnost. Pracovní stolky tak bývají například součástí obývacích stěn, odkud je často stačí jenom vysunout, přidat pohodlnou židli a můžete pracovat.
Potřebné i překážející – stoly a stolky
Odkládací plochy u posezení jsou nezbytné. Jenže co když je klasický konferenční stolek příliš velký? Řešením může být stohovatelný stolek, který ve složeném stavu zabere minimum místa, nicméně dle potřeby ho lze rozložit, protože v sobě ukrývá další odkládací plochy. A nenechávají se zahanbit ani výrobci designových sedaček, kteří do opěrek integrují desky, po vytažení sloužící jako malý příruční stolek.
Pár čísel
I v případě, že zařizujete malý obývací pokoj, byste měli dodržovat ergonomické náležitosti, tedy především dostatečný prostor mezi nábytkem. Platí, že průchod mezi sedačkou a stolkem by měl činit alespoň čtyřicet centimetrů. Posezení by mělo být umístěno v nejméně třikrát větší vzdálenosti než je úhlopříčka televize. „Cesta“ vinoucí se mezi jednotlivými kusy nábytku je doporučována v šířce minimálně šedesáti centimetrů.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock