Pelargonie budete zcela jistě znát i pod českým označením muškáty. Méně známá jsou pak pojmenování čapí nos či nůsek, která vycházejí z řeckého pelargós, neboli čáp, jež se stalo základem pro název této rostliny připomínající jednou svojí částí čapí zobák.
Existuje přibližně dvě stě až tři sta druhů muškátů. Většinu z nich ovšem najdete v jejich původní domovině v jižní Africe a v dalších subtropických a tropických oblastech celého světa. K jejich oblíbenosti přispívá nejenom bohaté pestrobarevné květenství, ale i fakt, že jsou poměrně nenáročné a odolné vůči škůdcům a různým chorobám.
Správný výběr rostliny a substrátu
Prvotním krokem ke krásně kvetoucímu truhlíku je výběr vhodné rostliny. Akční slevy v hobby marketech mohou na první pohled vypadat jako trefa do černého. Jenže musíte počítat s tím, že obchod obvykle zlevní malé a slabé rostlinky, u kterých nemáte jistotu, zda dobře zakoření a dostatečně vyrostou. Raději proto vybírejte velké, dobře prokořeněné jedince, jež se spolehlivě dožijí léta. A nešetřete ani na substrátu. Muškáty potřebují zeminu se správným poměrem živin a ten svépomocí nenamícháte. Daleko lepší volbou tak bude substrát přímo připravený pro pelargonie, jaké se prodávají například v zahradnictvích.
Kam je zasadit?
Muškáty jsou tradiční květiny oken, takže pravděpodobně sáhnete po truhlíku. Ideální je samozavlažovací, který ochrání kořeny před nadměrným přemokřením a díky nahromaděné vodě ve spodní části i před vyschnutím zeminy. Jestliže je budete sázet do květináče, pohlídejte si, aby měl odtokové otvory a podmisku.
Kde se jim bude dařit?
Pelargonie vyžadují slunečné, dostatečně osvětlené stanoviště. Ozdobte jimi proto okna na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně. Jinak se vám může stát, že téměř nepokvetou a celkově budou chřadnout.
Výživa a zálivka
Dalším předpokladem bohatého kvetení je pravidelné hnojení, ideálně s vysokým obsahem fosforu. Hnojit je třeba jednou týdně během celého vegetačního období rostlin. K dostání jsou i hnojiva speciálně připravená pro muškáty, která stačí už jenom přidat do zálivky. Zalévejte pravidelně, ovšem nepřelévejte. Substrát by měl být vždy mírně vlhký. Vodu nikdy nelijte na listy nebo květy, ale přímo ke kořenům.
Na co ještě nezapomenout
Zbytky odkvetlých květů nikdy nestříhejte, ale vylamujte. Rostlině tak umožníte tvořit květy nové. S postupem času samozřejmě žloutnou a uvadají i listy. Také ty je třeba odstranit. Zabráníte tím případným chorobám.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: PIXABAY