Rádi byste si domů pořídili bonsaj, anebo vás láká vyzkoušet si toto prastaré zahradnické umění v praxi? Ať tak či onak, dobrou inspirací vám mohou být výstavy bonsají, které se konají od května do září po celém Česku.
Z určitého pohledu se dá říci, že do bonsají se promítlo mísení kultur. Slovo bonsaj totiž pochází z japonštiny, nicméně stromky v misce, jak zní překlad tohoto označení, se začaly pěstovat už před více než dvěma tisíci lety v Číně. Jedná se o malá umělecká díla, proto se jejich hodnota s každým rokem zvyšuje. Není bez zajímavosti, že nejstarší bonsaj ve střední Evropě najdete v Botanické zahradě v Liberci. Jedná se o jasmínový pomerančovník, kterému je úctyhodných 340 let.
Bonsaje napříč střední Evropou
Tuto krásnou výstavu můžete navštívit až do 2. června v Botanické zahradě v pražské Troji. Vystavují zde nejenom čeští, ale i zahraniční pěstitelé. Nepochybně stojí za zhlédnutí večerní procházky Japonskou zahradou, které probíhají za svitu luceren. Konají se každou sobotu od devíti hodin večer a pozor, je nutná registrace předem.
Víkendové akce
Od pátku 24. do neděle 26. května se konají další dvě výstavy. První proběhne na arkádovém náměstí zámku Bučovice, druhá je otevřena pod záštitou Bonsai klubu v třineckém kulturním domě Trisia. V červnu o sobě dá vědět Bonsai klub z Libochovic, který bude vystavovat v Knížecí zahradě areálu zámku Duchcov. Tahle výstava ale trvá jen dva dny, a to od 7. do 8. června. Libochovický Bonsai klub ovšem nezahálí ani o letních prázdninách, jelikož na nádvoří zámku Libochovice pořádá tradiční letní výstavu bonsají. Ta už trvá o něco déle. Miniaturní svět stromů si můžete prohlédnout od 29. června do 7. července.
Kouzelnou atmosféru nabízí večerní prohlídka výstavy bonsají, která se bude konat o víkendu 14. a 15. září v parku u kostela svaté Ludmily v Mělníce.
A nakonec na vás čeká Floria Podzim. Navštívit ji můžete na výstavišti v Kroměříži od 27. do 29. září. K vidění zde budou vzácné bonsaje a kameny suiseki.
Připravila: redakce
Foto: Pixabay