zpět

Dopřejte si bezpečí za bezpečnostními dveřmi

Rodinný dům, městský byt i víkendové obydlí nám slouží jako útočiště před starostmi všedních dnů. Víte, jak je správně zabezpečit, abyste vaše soukromí ochránili před nevítanými hosty?

Mít doma návštěvu, kterou nikdo nezval, je pořádně nepříjemná patálie s leckdy dalekosáhlými důsledky. Zloději nejenom že kradou, ale také často ničí. Předejít takovému nepříjemnému překvapení můžete například vhodným výběrem dveří.

Nedobytný vchod

Je jasné, že vchodové dveře musí být vyrobené z vysoce odolných materiálů. Nejčastěji se používá dřevo, plast nebo hliník. Nenechte se zmást tím, že jejich častou součástí jsou různé boční či horní světlíky se skleněnou výplní, které zajišťují prosvětlení zádveří. Ty jsou totiž od kvalitních výrobců dodávány se skly s bezpečnostní fólií. Bezpečnost vchodovým dveřím dává nejen pevnost a tuhost rámu dveří i dveřního křídla, ale i jejich bezpečnostní výbava v podobě hákových zámků a bezpečnostního kování. Dřevěné dveře si v konstrukci potrpí na vícevrstvé lepené hranoly, plastové vchodové dveře zase lpí na svých výztuhách.

Bezpečnostní zámek

Nezpochybnitelnou součástí vchodových dveří je bezpečnostní zámek. Měl by být tříbodový hákový a nesmí chybět bezpečnostní cylindrická vložka. Všechny tři body hákového zámku se automaticky aktivují již při zavření dveřního křídla. Tato funkce dokonale utěsní křídlo i rám současně ve třech bodech a představuje tak ochranu proti násilnému otevření dveří.

Při uzamčení klíčem se totiž vysune středová západka v hlavním zámku, která se zasune do odpovídajícího rámového uzávěru a současně se zesílí tlak na střelky v přídavných zámcích. Pro otevření dveří je nutné otočením klíče odemknout, aby se západka hlavního zámku opět zasunula. U cylindrické vložky zámku je možné v případě potřeby zajistit vnější štíty zámku s překrytím vložky. Pro zvýšení bezpečnosti lze navíc zámky na vchodových dveřích vybavit elektrickými otvírači či motorikou s možností ovládání domovním telefonem, čipem, kódovou klávesnicí, snímačem otisku prstu nebo bezdrátově pomocí Bluetooth z mobilního telefonu. Dveře lze samozřejmě napojit na centrální bezpečnostní systém domu, který registruje nejen nežádoucí otevření, ale také případně špatné uzavření či uzamčení.

Bezpečnostní kování

Při koupi nových vchodových dveří, ať už do bytu, domu či chaty, byste neměli zapomenout ani na bezpečnostní kování. Myslete na to, že by mělo být vyrobené z materiálu odolného proti odvrtání, rozlomení či vytržení. 

 

Připravila: redakce

Foto: VEKRA, M&T - kliky

Dopřejte si bezpečí za bezpečnostními dveřmi Dopřejte si bezpečí za bezpečnostními dveřmi Dopřejte si bezpečí za bezpečnostními dveřmi
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty