Špatně spíte? Důvodem může být nevhodné lůžko. Problém je v tom, že spousta lidí zapomíná na kvalitu a řídí se především finanční stránkou věci.
Hned na začátek je ovšem třeba říci, že ani sebelepší lůžko nebude fungovat v ložnici, která je všechno jenom ne klidná, tichá a chladná.
Spaní v symbióze
Základ kvalitního spánku tvoří vhodná postel, rošt a matrace. Jestliže podceníte i jeden z těchto parametrů, váš spánek rozhodně nebude takový, jaký si po celodenním shonu zasloužíte. Začněme tedy lůžkem, které by mělo být vysoké minimálně padesát centimetrů nad zemí. Pro větší pohodlí, zejména v případě, že trpíte potížemi pohybového aparátu, byste ale raději měli sáhnout po po posteli alespoň o deset centimetrů vyšší. Pohodlně se vyspíte na posteli široké devadesát centimetrů. Při výběru délky lůžka se řiďte vlastní výškou, k níž přidejte deset až dvacet centimetrů navíc. Do postele patří rošt, který je ovšem třeba vybírat v souladu s matrací.
Kvalitní matrace
S výběrem nové matrace se rozhodně svěřte odborníkům. Jde o to, že byste při hledání toho správného podkladu ke spaní měli zohlednit aktuální zdravotní stav. Zejména zdravotní matrace obsahují specifické materiály, jenž svým složením a vlastnostmi napomáhají ke zmírnění zdravotních obtíží nejenom pohybového charakteru, ale například i při potížích s alergiemi. Kvalitní matrace umí během spánku rozložit tlak těla tak, aby páteř zůstávala v správné poloze. To znamená, že se například zbavíte otlaků, které mohou být důvodem k častějšímu nočnímu buzení. Matrace se nejčastěji vyrábějí z latexu, paměťové a bio pěny nebo z taštičkových pružin.
Výběr roštu
Ne každý rošt se hodí pro danou matraci. Pro pružinové, taštičkové nebo sendvičové matrace jsou vhodné tvrdé podložky. Hledáte-li komfort, nejspíš sáhnete po polohovacím roštu, který se podkládá pod pěnové matrace.
Pohodlné lůžkoviny
Jestliže máte potíže s krční páteří, klasický polštář vyměňte za anatomický, který poskytne těmto partiím odpovídající podporu. Přikrývka by měla být o dvacet až třicet centimetrů delší než je vaše výška. Náplně mohou být přírodní nebo umělé. Z přírodních se nejčastěji používá peří či prachové peří, ale také hedvábí, bavlna nebo vlna. Umělé výplně se skládají z polyesterových vláken odvádějících vlhkost od těla.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Shutterstock