Dlouhé sprchy, umývání nádobí pod tekoucí vodou, zapínání poloprázdné myčky nebo pračky… Denně se dopouštíme mnoha zlozvyků, jimiž nevědomky zatěžujeme nejen vlastní peněženku, ale i životní prostředí.
Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 a nemoc COVID-19, kterou vyvolává, není jediným závažným problémem, s nímž se lidstvo v současnosti potýká. Kromě něj je tu také sucho a nedostatek vody, což negativně ovlivňuje životní prostředí a planetu, kterou obýváme. Vodu přitom může šetřit každý z nás. Stačí si uvědomit drobnosti, které denně vykonáváme, a nahradit špatné zvyky těmi dobrými. Jak na to?
1. Zavírejte kohoutky
Začněte šetřit tím, že prolomíte jeden ze zlozvyků: nikdy nenechte vodu z kohoutku vytékat zbytečně. Při mytí nádobí, rukou či obličeje, při čištění zubů nebo holení. Měsíčně tak můžete ušetřit až stovky litrů vody. A nezapomeňte také opravit kohoutky, které kapají, nebo toaletu, která protéká.
2. Využijte každou kapku
Naučte se vodu „nevyhazovat“ ale „používat znovu“. Zachyťte pod cedníkem vodu, kterou užíváte k omývání ovoce a zeleniny a použijte ji na zalévání. Totéž udělejte, až budete čekat na horkou vodu.
Nevyhazujte peníze oknem aneb několik tipů pro úsporu vody a energie
3. Duální mytí
Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou, ale použijte buď dva dřezy nebo dvě velké nádoby. Jednu naplňte horkou vodou s prostředkem na mytí nádobí, druhou chladnou vodou na oplachování. Použijete tak téměř o polovinu vody méně, než byste využili běžně.
4. Myčku a pračku pouštějte, až když je plná
Pokud koupi myčky teprve zvažujete nebo realizujete, vybírejte menší a úspornější modely. Zařízení také nezapínejte dříve, než bude zcela naplněné. Buď počkejte, až se tak stane, nebo případné drobnosti, o nichž víte, že je budete potřebovat, odmyjte předčasně ručně. Podobně postupujte i při praní prádla – pračku zapínejte, až když je plná. Neperte s poloprázdnou.
5. Pořiďte si spořič vody
Spořič pro umyvadla a dřezy, úsporný perlátor s ručním nastavením průtoku vody, úsporná sprchová hlavice. Možností je bezpočet a každá z těchto úprav vám ušetří stovky litrů měsíčně.
6. Zkraťte dobu, jíž trávíte ve sprše
Přeneste si do koupelny kuchyňskou „minutku“ nebo jiný časovač a nastavte na něm 5 minut. Jakmile zazvoní, značí to, že byste měli sprchu ukončit.
7. Zachytávejte dešťovou vodu
Z okapů a svodů můžete za použití barelu či jiné nádoby snadno zachytávat dešťovou vodu, kterou využijete na zahradě nebo i doma při zalévání. Nezapomeňte ale nádoby s vodou zakrývat, abyste udrželi na uzdě komáry.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock