Květen je pro zahrádkaře jedním z nejnáročnějších měsíců v roce. Na jedné straně na ně sice již začínají ze všech koutů zahrádek vykukovat plody jejich dosavadního úsilí, na straně druhé je stále co sázet. Navíc je nutné postarat se o to, čemu se již zadařilo, a tak povinností stále přibývá. Rada nad zlato by pro květen mohla znít: Nepolevit!
Každý týden sekat trávník, aby se nevymkl kontrole. Odstranit veškerý nežádoucí plevel. Promyslet si použití vhodných postřiků proti škůdcům a chorobám. Dbát na závlahu a přihnojení okrasných rostlin, do připravených záhonků nebo nádob vysázet letničky. Přezimující rostliny naopak z nádob vyndat a vyhradit jim místo venku za okny. To všechno zahrádkaře v květnu čeká. A samozřejmě výsadba nových rostlinek… Jakých?
1. Fazolky
Fazolky zahradní jsou teplomilné rostlinky, jejichž semínka nevylíčí v teplotách nižších než 10°C. Proto byste s jejich sázením neměli spěchat a počkat si klidně až na druhou polovinu května, až odejdou „ledoví muži“. Ať už vyberete fazolky keříčkové nebo tyčkové, buďte si jistí, že vám zkvalitní půdu. Záhonek za to bude vděčit nitrofilním bakteriím, které v půdě zvýší obsah dusíku, hlubokým kořenům, jež půdu prokypří, a velké listové zelené ploše, která ochrání její povrch.
2. Bylinky
Koriandr, rozmarýn, petrželka a tymián. To jsou velmi houževnaté bylinky, které bez problémů odolají chladnému počasí i nějakému tomu mrazu. Můžete je proto vysadit již počátkem května. S bazalkou ale raději počkejte, ta si potrpí na teplejší podmínky, proto pro ni lepším měsícem jednoznačně bude červen.
3. Jahody
Jahody milují úrodnou půdu. Proto k nim do záhonku nezapomeňte přidat dostatek kompostu. Sazenice je také dobré sázet na půdu pokrytou klasickou fólií nebo černou netkanou textilií, jinak rychle hnijí. Černá barva rovněž zvyšuje teplo kolen rostlinky, která tak lépe zapustí kořeny. Takto postupujte v případě, že zakládáte nový záhon.
4. Okurky
Pokud chcete předejít nebezpečí napadení plísní okurkovou, doporučuje se okurky vysadit časně. Nakládačky v polovině května (sklizeň koncem června), salátovky již počátkem května. Pro případ náhlého poklesu teplot, zvláště v noci, je dobré zajistit se možnostmi tepelné ochrany: k tomu se používá lehká průsvitná netkaná textilie, kterou není třeba odstraňovat ani přes den, dále nízké odklápěcí fóliové kryty či tunely, papírové přehozy (dobře izolují za sucha), krátkodobě poslouží i přehozená nasekaná tráva.
5. Kukuřice
Po květnových mrazících můžete vysázet další oblíbenou pochoutku – kukuřici setou. V tomto období se daří především pukancovým odrůdám, které se používají pro přípravu popcornu. Sklízejí se až plně vyzrálé, vylamováním palic nebo celé rostliny. Skladují se v chladu a suchu. Kukuřice si potrpí na dostatek světla, hlinitopísčitou propustnou půdu a dostatek vláhy.
6. Cuketa
Po mrazících přichází ideální doba pro výsadbu velmi oblíbených cuket. To jsou poměrně vděčné plodiny, které nemají velké nároky na pěstování a prospívají i díky málu. Nejrychleji rostou ve výhřevném a chráněném stanovišti. Proto je dobré před vlastní výsadbou přikrýt záhon černou fólií, aby se půda prohřála. Prospívá rovněž půdu obohatit uzrálým kompostem. Když semínka ještě před výsevem namočíte, vyklíčí potom dříve.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock