Nikdo nevyhazuje jídlo rád. Někdy se tomu ovšem nevyhneme. Ať už jste nějakou potravinu hodili do lednice a zapomněli na ni, nebo jste se nedostali ke zpracování ovoce a zeleniny, které důsledkem toho shnilo. Naštěstí existuje řada možností, jak produkty uskladnit a uchovat dlouho čerstvé. Správné skladování ale pomáhá řešit i spoustu dalších věcí. Jakých?
Šetří čas, peníze, přidává chuť i nutriční hodnotu. Kdo? Správné skladování potravin. Mnoho způsobů ukládání potravin totiž zvyšuje nejen samotnou skladovatelnost, ale také pravděpodobnost, že je použijete. Je ale třeba začít o skladování přemýšlet jinak – nejen jako o odkládání potravin, ale jako o jejich využívání, někdy i zpětném – jako třeba v případě fermentace. Správným skladováním lze podpořit řadu nutričních benefitů daných pochutin, rozvinout jejich chuť a aroma nebo je třeba nechat dozrát, v případě ovoce a zeleniny.
Proč je tedy tak důležité potraviny skladovat dobře?
Je k tomu hned několik důvodů:
- Snižujete plýtvání potravinami, což je výhodné nejen pro vaši peněženku, ale i pro životní prostředí.
- Ovoce a zelenina zůstanou déle čerstvé.
- V sezóně můžete nakupovat ve velkém hromadně, což šetří peníze. A produkty můžete využívat delší dobu, bez spěchu, což šetří stres.
- Některé způsoby skladování mohou odhalit nové kreativní cesty ke konzumaci oblíbených pokrmů, které můžete vychutnávat po celý rok.
- Fermentace, způsob uchovávání potravin, přidává do stravy přátelské bakterie.
Čím se řídit?
Všechny potraviny můžeme rozdělit do tří skupin, od nichž se odvíjí způsob, jímž bychom je měli skladovat.
1. Rychle se kazící
Patří sem mnoho syrového ovoce a zeleniny, také maso, mléčné výrobky a vejce. Za rychle se kazící potraviny jsou považována rovněž všechna vařená jídla. Pokud chcete tento druh potravin uchovávat, pak jedině v lednici, kde byste je měli spotřebovat do 3 až 7 dnů od doby, kdy jste je tam vložili.
2. Kazící se
Od toho, jak s nimi manipulujete a jak je skladujete, se odvíjí kazivost druhé skupiny potravin. Ta zahrnuje mouku, obilné výrobky, sušené ovoce a další suché směsi. Ideální je skladovat je v čisté utěsněné nádobě – s takovým přístupem mohou v konzumovatelném stavu vydržet půl roku až rok.
3. Základní nebo nekazící se
Poslední skupinu tvoří potraviny, které vydrží uskladněné velmi dlouho, pokud se s nimi nevhodně nemanipuluje. Jedná se o luštěniny, koření a konzervované zboží. Takové pochutiny by měly stát na suchém, temném a chladném místě.
Které faktory ovlivňují kazivost potravin?
Rozdělení potravin do výše zmíněných skupin závisí na řadě faktorů. U prvních dvou platí obecné pravidlo, že pokud je nemůžete rychle využít, měli byste je zpracovat nebo konzervovat. Jaké další faktory ovlivňují skladovatelnost potravin a měli byste je tedy při ní zohledňovat?
- Samotný druh jídla – například jahody se mohou zkazit již za jeden den, zatímco brambory můžete při správném postupu skladovat celé měsíce.
- Čerstvost a zralost potravin ve chvíli, kdy se k vám dostanou. To částečně závisí na oblasti, v níž jsou pěstovány a dobu, jíž strávily přepravou. Rajčata z Itálie, která koupíte v supermarketu, zcela jistě nejsou čerstvá ve smyslu toho, že by byla sklizena před pár dny.
- Doba a teplota, při nichž byly udržovány, než jste je koupili.
- Teplota v místech, kde potraviny skladujete – ať už jde o lednici, mrazák, kuchyňskou linku, spíž nebo sklep.
- Hladina vlhkosti v místě, kde potraviny skladujete, která se může výrazně lišit v závislosti na umístění v domě.
- Druh materiálu, který vám pomáhá ve skladování: sklo, plast, fólie, utěrka…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock