Jsou jako členové rodiny, jejich všudypřítomné chlupy nás ale někdy dostávají k šílenství – jsou na pohovce, posteli, zemi… Zkrátka všude. Drazí domácí mazlíčci a jejich pelichající (línající) srst dokáží znepříjemnit nejednu pohodovou chvíli. Jak problém vyřešit?
Povalující se chuchvalce zvířecí srsti nejsou jen nevzhledné a nehygienické, kromě toho mohou zvyšovat riziko vzniku alergií a astmatu, jak tvrdí imunologové. A pro někoho, kdo již alergií nebo astmatem trpí, může být účinné vyřešení „chlupového“ problému doslova otázkou života a smrti. Nuže, jak na to?
Investujte do správných nástrojů
Klíčové je vědět, které nástroje vám pomohou dostat chlupy z jakéhokoliv povrchu.
- Podlahy z tvrdého dřeva. Vysavač vám na dřevěných podlahách příliš platný nebude – spíše, než by srst vysál, ji rozfouká po okolí a přidělá vám ještě více práce. Místo toho zkuste elektrostatický nebo mikrovláknový suchý mop či hadřík, kteří zachytí i drobné částice.
- Koberec. Pokud chcete chlupy odstranit z koberce, budete potřebovat nástroj s drsným povrchem. Ideální je třeba pemza nebo vyloženě kartáče na zvířata s ocelovými zoubky. Tímto způsobem nahromadíte chlupy na jedno místo, odkud je potom snadno seberete nebo vysajete vysavačem.
- Nábytek. Pohovky, židle a další čalouněný nábytek byste měli chlupů zbavovat denně. Na pomoc si vezměte vodu – k odstranění chlupů z čalouněných povrchů je totiž zapotřebí vlhkosti. Jednoduše si oblékněte navlhčenou gumovou či latexovou rukavici a přejeďte s ní po povrchu, který chcete vyčistit.
Domácí mazlíčci kontra potahové látky. Kdo vyhraje, záleží na vás …
Zapojte sušičku
Pokud jsou předměty jako přikrývky, deky, oblečení, šály a další plné chlupů, vhoďte je před tím, než je vyperete, do sušičky. Ta z nich kromě prachu vytáhne i chlupy, které zachytí ve filtru. Do sušičky můžete tyto kusy pro „odchlupení“ vložit i v případě, že se je nechystáte prát, ale jen je potřebujete zbavit chlupů.
Nezanedbávejte kartáčování
Vlastnit domácího mazlíčka neznamená jen užívat si lásky a legrace, péče zahrnuje i aspekty, které jsou o poznání méně zábavné. To je i případ všudypřítomných chlupů, jejichž výskyt se dá omezit právě správnou péčí. Základem je pravidelné kartáčování. Pokud na to nemáte čas sami, rozdělte si dny, kdy budete kartáčovat vy, kdy partner a kdy třeba i děti.
Poraďte se s veterinářem
Pokud se vám zdá, že váš miláček líná více, než je obvyklé, nebojte se poradit s veterinářem, který doporučí možná nápravná opatření, jako je třeba zařazení nějakých doplňků stravy, změna jídelníčku nebo šamponu, který používáte, když mazlíčka koupete.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock