Léto je čas, kdy je všude dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Především ovoce se hojně využívá pro přípravu domácích marmelád a džemů, které vydrží celý rok a nejen, že pomohou ušetřit, ale zajistí vám i dokonalý kulinářský požitek. A jako třešnička na dortu vás u srdce bude hřát fakt, že jste si je sami připravili. Jak ale na zavařování připravit kuchyň?
Jahody, meruňky, rybíz… Ty všechny zvou v létě k utržení a jedení jen tak nebo k využití při přípravu buchet, nepečených dezertů nebo i džemů a marmelád. Pro džemy a marmelády se hodí ovoce již zcela vyzrálé, někdy i mírně přezrálé, které chutná velmi sladce a výslednému pokrmu proto dodá patřičný říz, šmrnc a aroma. Takové ovoce byste ale neměli dlouho skladovat, protože by vám dříve, než se dostanete k jeho zpracování, mohlo zplesnivět. Ideální proto je koupit ovoce v ten den, kdy se chystáte zavařovat. Jak postupovat, aby vše proběhlo hladce podle plánu a bez trvalých následků na vaší kuchyni?
1. Předzásobte se sklenicemi
Říká se, že štěstí přeje připraveným, což rozhodně platí i v případě, že se chystáte zavařovat. Zde se dokonce vyplácí i příprava dlouhodobá, respektive pokud nechcete na jeden zátah nakupovat mraky sklenic, které zatíží vaši kapsu (finančně), předzásobte se dopředu a schovávejte si sklenice od různých pomazánek, oříškových másel, džemů a marmelád, dresingů, paštik a dalších podobných pochutin, které se prodávají ve sklenicích. Takový přístup vám přinese hned dvě výhody – jednak ušetříte, jednak se budete podílet na snížení hromadění odpadu, protože znovu využijete materiál, který byste jinak hodili do sběrného kontejneru.
2. Vše, co budete potřebovat, si připravte dopředu
Když si tedy vytvoříte zásobu sklenic, které se chystáte pro zavařování využít, zbývá přidat k nim další potřeby, bez kterých se neobejdete. Abyste se vyhnuli chaosu, který by nastal poté, co vám marmeláda vře a vy nemůžete najít naběračku, kterou jí budete vlévat do sklenic, naskládejte vedle sebe všechny potřeby ještě dříve, než začnete a zkontrolujte, zda něco nechybí.
Co by chybět nemělo? Samozřejmě ovoce a želírovací přípravek, který používáte. Potom síto, kde ovoce operete a umyjete, dále hrnec, v němž budete zavařovat a vařečku, s níž budete ovoce míchat, také mixer nebo šťouchadlo, s jejichž pomocí oprané ovoce rozmělníte. Potom sklenice, do kterých budete hotový produkt nalévat (nezapomeňte je předtím vyvařit nebo nechat umýt v myčce na nádobí) a naběračka, kterou to budete provádět.
Jako skvělá vychytávka může zafungovat speciální trychtýřek, který téměř zázračně pasuje na většinu hrdel sklenic a který vám zjednoduší aplikaci marmelády do sklenice. Seženete jej ve většině obchodů s domácími potřebami. Možná se vám bude hodit i budík, minutka nebo stopky, které zaručí, že sklenice nezapomenete v pravý čas otočit tak, aby marmeláda či džem mohli pěkně tuhnout.
Když léto ukryté ve sklenicích potěší nejenom chuťové pohárky
3. Zabraňte znečištění dříve, než nastane
Kuchyň rozhodně nemůže být z cukru a každý kuchař musí počítat s tím, že pokrmy, které připravuje, mohou někdy jeho chloubu nepěkně potřísnit. Některé takové omyly mohou potom jít velmi těžko dolů a vždycky se to ani nemusí povést zcela. Pokud nechcete mít na zdi nebo na kachličkách navždy připomínku jednoho letního zavařování, pamatujte proto na to, že marmeláda může při vaření stříkat.
Riziko potřísnění stěny či kachliček jednoduše zmírníte tím, když za sporák postavíte třeba kus kartonu nebo tvrdého papíru, který případné ataky rozpálené pochutiny zachytí a ochrání před nimi materiály, které si přejete zachovat čisté. Dalším pomocníkem v zachování čistoty, tentokráte linky, se může stát obyčejný talířek, na který budete pokládat nástroje zamazané od marmelády (vařečku, naběračku) a sklenici, do které se chystáte pochutinu nalévat. Talířek zachytí všechny kapičky, které spadnou vedle, a ochrání před nimi kuchyňskou pracovní desku podobně jako karton ochrání stěnu či kachličky. S finálním úklidem potom budete mít o poznání méně práce a také vám zabere o poznání méně času. Pro případ, že by něco přeci jen káplo vedle, si k ruce připravte kuchyňské papírové utěrky nebo navlhčený hadřík.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock