zpět

Hledáte nové bydlení? Útulně.cz vám ve spolupráci s portálem Kde chci bydlet poradí, jak na to...

Stěhování je poměrně zásadní životní změna. Víte, jak si vybrat vhodné bydlení, abyste se nemuseli za rok či dva stěhovat znovu? Poradíme vám, jak správně vybrat místo, kde se budete cítit dobře...

Vždy je třeba se řídit důvody, které vás k takovému kroku vedou. Může to být potřeba osamostatnit se od rodičů, přechod ze sdíleného bydlení k vlastnímu bytu, nutnost většího prostoru kvůli rozrůstající se rodině, touha po vlastním domě, zkrátka cokoli. Nabídek je zdánlivě hodně, ať již v realitních kancelářích nebo v inzerátech přímých majitelů. Jenže vybrat si z takového množství se může ukázat jako nadlidský úkol. Hned na začátku byste si proto měli ujasnit, zda chcete byt či dům, nový nebo starší, do pronájmu nebo ke koupi a také, v jaké lokalitě by se mělo vaše vysněné bydlení nacházet.

Ve městě, nebo na vesnici?

Pokud jste vázáni prací ve městě a vaše děti zde chodí do školy, nejspíš ani nemá smysl uvažovat o stěhování do kouzelné chaloupky uprostřed šumavských hor, kde lišky dávají dobrou noc. V létě takové bydlení sice vypadá idylicky, ale v zimě se občas nedostanete do zaměstnání, děti do školy, nemluvě o topení, neustálém cestování za přáteli, kulturou, rodinou a podobně. Na druhou stranu, pokud jste si vysnili rodinný dům v zeleni, existuje šance v podobě příměstských lokalit, které nabízejí hezké klidné bydlení v přírodě a přitom na dosah města.

Do bytu, nebo do domu?

Patříte mezi domácí kutily, baví vás práce na zahradě a nerozhodí vás takové činnosti jako zimní úklid sněhu před domem nebo vyvážení popelnic? Není důvod, pochopitelně s ohledem na finance, proč byste nemohli přemýšlet o pořízení vlastního domu, který nabízí absolutní soukromí. Bydlení v bytě naopak představuje komfort v tom, že nemusíte téměř o nic starat. Počítejte ale s tím, že od sousedů, kteří bydlí “za zdí“, můžete slyšet ledacos, a to jak ve dne, tak občas i v noci. Ještě před tím, než podepíšete nájemní nebo kupní smlouvu na byt či dům, poptejte se na budoucí sousedy. Jde o to, abyste pak nebyli nemile překvapeni, když zjistíte, že bydlíte například vedle hudebníka, který od rána do večera hraje na klavír, trubku či jiné nástroje a vám tak logicky leze na nervy. Případně je více než vhodné zjistit, kdo bydlí vedle vašeho vysněného domu, jaké používá topení, jestli má domácí zvířectvo, zda v létě pořádá hlučné grilovací párty atd. Tohle všechno a spousta dalších aspektů jsou “neviditelné“ problémy, které vyplují na povrch až s časem a mohou vám pořádně znepříjemnit život.

Přízemí či patro?

I když se momentálně cítíte zdravotně fit, je třeba počítat s tím, že to tak nemusí být napořád. Nicméně, byty v přízemí bývají stinné, studené a představují ideální příležitost pro zloděje. Bydlení pod střechou také není nic moc obzvlášť v případě, že v domě není výtah, který navíc občas stávkuje. Zlatá střední cesta bývá první či druhé patro. Pokud jde o dům, i tady byste si měli rozmyslet, jestli vám chůze do patra nebude dělat časem potíže a zvážit, zda by nebyl lepší dům typu bungalov.

Praktické věci

Pokud jste si právě ujasnili, kde chcete bydlet a zda v bytě nebo v domě, je třeba pamatovat ještě na další důležité věci, které by vaše nové bydlení mělo splňovat. Jestliže se nechystáte měnit zaměstnání, jeden z hlavních aspektů bude vzdálenost bytu či domu od vašeho pracoviště, dostupnost školky, školy, ale také obchodů nebo nákupních center. Na seznam toho, na co byste si měli dát pozor, určitě připište orientaci bytu nebo domu podle světových stran. Ať už jste se rozhodli pro bydlení ve městě nebo na vesnici, je vhodné zjistit dopravní obslužnost. I když máte v rodině automobil, musíte počítat s tím, že je občas třeba ho dát do servisu, anebo ho bude potřebovat partner či partnerka.

Při rozhodování o novém bydlení myslete i na vztahy s ostatními rodinnými příslušníky. Pokud s nimi vycházíte, rádi se s nimi potkáváte a oni pochopitelně s vámi, bude vzdálenost, respektive jejich blízkost, hrát významnou roli. Je celkem pochopitelné, že si nejspíš nebudete pořizovat byt či dům v jejich sousedství, ale cesta trvající déle než hodinu vaše kontakty brzy omezí na minimum. Ideální vzdálenost bývá v dojezdu maximálně půl hodiny. Nezapomeňte také, že vaši rodiče mohou časem potřebovat pomocnou ruku, která se z druhého konce republiky podává poměrně těžko. 

Svépomocí nebo s odborníky

Pronájem nebo koupi můžete zařídit svépomocí, tedy bez realitní kanceláře, a ušetřit tak alespoň jeden nájem.  Na druhou stranu, solidní realitka za vás vyřídí veškeré úkony a smlouvy. V opačném případě musíte dohlédnout na to, aby nájemní smlouva obsahovala přesnou identifikaci pronajímatele a bytové jednotky, dobu trvání a způsob ukončení nájmu, platební podmínky, včetně placení energií a dalších poplatků spojených s užíváním bytu, datum uzavření smlouvy a podpisy obou stran. Rovněž je důležitý předávací protokol s přesným výčtem věcí, jež jsou součástí nájmu. Vždy je důležité jednat s majitelem, případně s jeho zplnomocněným zástupcem.

Koupě nového bytu nebo domu je obvykle vázána na hypotéku. V takovém případě je důležité dobře zvážit finanční možnosti a zmapovat nabídky bank. Důležitá je úroková sazba, která by měla být co možná nejnižší. Některé banky podmiňují hypotéku otevřením účtu u nich, pak je nutné připočítat k hypotéce i tyto poplatky. Je dobré se zajímat také o dodatečné služby spojené s hypotékou, neboli zajišťování výpisu z katastru nemovitostí, zajištění odhadce, běhání po úřadech. Dá se tak ušetřit nejenom čas, ale hlavně peníze. A rozhodně stojí za to si i zjistit možnost dřívějšího splacení bez poplatků. Mějte na paměti, že hypotéka by měla být jenom tak velká, aby vám po jejím zaplacení zbyla finanční rezerva. Rovněž je dobré ošetřit i nepříjemné události, jako je dlouhodobá nemoc nebo ztráta zaměstnání jednoho z partnerů. 

Text: Emma Hildová

Ilustrační foto archiv redakce portálu Kde Chci Bydlet.cz

Hledáte nové bydlení? Útulně.cz vám ve spolupráci s portálem Kde chci bydlet poradí, jak na to... Hledáte nové bydlení? Útulně.cz vám ve spolupráci s portálem Kde chci bydlet poradí, jak na to...
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty