Využijte období času v karanténě či na home officu na malé přestavění vašeho domova: Díky tomu nezevšední a zároveň využijete doby, kdy se nic moc jiného dělat nedá. Jaké drobnosti navíc můžete udělat, zabavit se a zároveň své obydlí zušlechtit k obrazu svému?
Před více než rokem se pracovní (nejen) život každého z nás změnil způsobem, který nikdo nemohl předvídat. Miliony lidí po celém světě začaly pracovat z domova a musely se přizpůsobit změnám, které pro mnohé vůbec nebyly (a dosud nejsou) žádoucí. Protože vyměnit klid kanceláře za ruch domova plného dětí, zvířat, domácích povinností a samozřejmě partnera nemusí být pro někoho, kdo na něco takového není zvyklý, vůbec snadné. I když se po roce některé věci ustálily, home office může pro řadu jedinců stále představovat určitou neznámou, s níž se teprve seznamuje, oťukává. Jak si práci z domova zpříjemnit?
1. Ukliďte
Tím prvním, co byste měli udělat, aby se vám doma dobře pracovalo, je odstranit nepořádek. Jednak získáte více prostoru, jednak se zbavíte rušivých elementů, takzvaného vizuálního smogu. Místo, které ušetříte odklizením časopisů, které už stejně nikdo nečte; knih, které se přečíst teprve chystáte; omalovánek, jež děti už dávno všechny vybarvily; společenské hry, kterou jste zapomněli vrátit na místo a mnohých dalších budete moci využít k uložení věcí, které potřebujete k práci. Ať už se jedná o notebook, poznámkový blok, knížky, dokumenty, propisky, diář, nabíječku k telefonu či tabletu nebo notebooku. To, co při práci potřebujete, mějte vždy u sebe, na jednom místě. Nebude vás to nutit odbíhat a budete se moci lépe soustředit. A s prací díky tomu pravděpodobně skončíte dříve.
2. Běžte za světlem
Světlo je nejen symbolem naděje a života jako takového, kromě toho při práci osvěžuje a uklidňuje zároveň, také zlepšuje podmínky pro koncentraci a rovněž podmínky viditelnosti. Přirozené světlo je přirozeným lékem na únavu, letargii a otupělost, když se navíc zkombinuje s čerstvým vzduchem, dokáže hotové zázraky. Pokud je to tedy jen trochu možné, pracujte z domu u okna. To je totiž zdrojem jak přirozeného světla, tak i čerstvého vzduchu: Stačí jej otevřít a zhluboka se nadechnout…
Světlo ovlivňuje pracovní proces. Umíte si vybrat to správné?
3. Chraňte se před rozptylováním
Pokud pracujete v obývacím pokoji, kde se jinak oddáváte o poznání příjemnějším činnostem, jako je sledování televize, surfování po internetu nebo dokonce konzumace různých pochutin, je moudré pokusit se dostat rušivé elementy ze svého dosahu. To se netýká jen ovladačů od televize, ale také balíčku s chipsy, tabulky čokolády nebo dokonce i mobilního telefonu nebo tabletu, odkud jste zvyklí chodit na Instagram… Nastavte si prostředí, kde pracujete, tak, abyste měli nablízku, co potřebujete, a naopak to, co by vaši morálku mohlo kazit, dostaňte ze svého dosahu.
4. Pořiďte si skutečný pracovní stůl
Po roce je jasné, že se home officu jen tak nezbavíte. Pokud jste to ještě neudělali, pořiďte si pořádný psací stůl a přesedněte k němu z toho jídelního. V konečném důsledku vám možná pomůže ušetřit prostor, když si například pořídíte jeden ze starobyle či moderně vyhlížejících sekretářů nebo stůl kombinovaný s poličkami, kde uložíte vše potřebné. Kromě toho, že budete mít kus vlastního místa k uskladnění pracovních potřeb, pomůže stůl i rozčlenit prostor na pracovní a volnočasový a může se velmi výrazně podepsat na zlepšení vaší koncentrace i produktivity. Jen jej nesmíte umístit naproti televizi…
5. Zefektivněte stávající nastavení
Pokud nemáte prostor pro pořízení pracovního stolu, pokuste se vytvořit si alespoň vlastní pracovní zónu, která může přinést stejné nebo velmi podobné ovoce jako stůl – poskytne podmínky pro koncentraci a soustředění. Může se jednat o pohodlné seskupení polštářů na podlaze; notebook a knihy i dokumenty přehledně uspořádané u konferenčního stolku; nebo o lenošku u okna s malým stolkem poblíž, kde si můžete poležet, vypít kávu a vedle relaxace se soustředit i na práci; případně sklápěcí stolek, který může být ve chvíli, kdy jej nepoužíváte, neviditelný, potom stačí jen sklopit, přisunout židli a začít psát… Takové „neviditelné“ stolky nebo výklenky mohou být i součástí knihovny nebo obývací stěny – šetří prostor, ale když je potřebujete, jsou vždy připraveny poskytnout vám klid, který potřebujete.
6. Inspirujte se
Každého inspiruje něco. Mohou to být květiny, hrníček s význačnou oblíbenou osobností, pěkná kniha, fotka nebo plakát či keramická figurka. Co inspiruje vás? Obklopte se tím, ať už je to cokoliv. Přidejte do svého pracovního koutku nebo zóny to, co máte rádi, díky čemuž vám půjde práce pěkně od ruky, díky čemuž se budete v práci cítit dobře i tehdy, když budete pracovat z domova.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock